Lapselle nimeksi Elias?
Mies tykkää siitä nimestä mutta onko se kamala pienelle koululaiselle sitten aikanaan?
Isoveli on Esa.
Kaikki nimiehdotukset on tervetulleita!
Itte tykkäisin Samuli nimestä.
Kommentit (14)
Miten olisi vaikka Eino? Esa ja Eino, sopisi minusta tosi hyvin.
Eino Samuli?
Olisiko nimi mielestäsi kaunis, jos se ei olisi muotinimi?
Mä en kyllä sanoisi sitä muotinimeksi -samalle perusteella, joku Anna on muotinimi! Ainahan nuo vanhat ja klassiset nimet on suosittuja. Elias taitaa toki olla 20. suosituimman nimen joukossa tällä hetkellä, mutta osalla lapsista se on toisena nimenä.
Muita nättejä E:llä alkavia nimiä: Eero, Eerik, Eemeli
Joten Eliaksesta tuli sitten Elias, se oli molempien mieleen. Vielä neljä vuotta sitten Elias nimiä ei ollut niin paljon kuin nyt.
Kun poika syntyi viime vuonna, olin jo huomannut, että nimi on nyt suosittu. Silti en missään tapauksessa halunnut vaihtaa jo kauan sitten valittua nimeä toiseen vain siksi, että sitä annetaan nyt paljon.
Niin, ja onhan tosiaan totta, että esim. Anni ja Anna on AINA suosittuja, mutta se ei nimeä huononna.
Olisi toki mukavaa, jos nimi ei olisi niin yleinen nyt... mutta toisaalta, tänä päivänä tuntuu, että ihmiset antavat paljon enemmän eri nimiä kuin aiemmin, ts. variaatio nimissä on suurempi. Kun halutaan erottua ja antaa erikoisia nimiä, niin sitten samannimisiä ei ole niin paljon.
Kun esim. omassa lapsuudessa 80-l. luokassa oli kolme Samia, Jania ja Markoa, niin en usko, että montaa Eliasta osuu samaan ryhmään, sittenkään.
Eikä se ole yhtä kaunis nimi kuin Elias.
Lasta ei kuitenkaan heti kuulunut ja siinä ajassa nimestä ehti tulla hirveän suosittu. Kun itse kuulin sen ekaa kertaa pienellä pojalla, pidin sitä kovin epätavallisena! Siitä on tosiaan varmaan aikaa 8 vuotta. Kun saimme pojan, annoimme silti Elias-nimen koska se on vieläkin kaunein tietämäni nimi.
Itsekin olisin halunnut antaa kuopukselle nimeksi pappani mukaan Elias, mutta jouduttiin tekemään kompromissi, kun mies ei tykännyt.
Poika 1v7kk on Antti Elias:)
Vierailija:
Eeka, Eevert, Elmeri, Erkka
Noin viisi vuotta sitten alettiin yrittämään lasta. Pojalle oli toiveissa Elias-nimi. Meillä odotettiin koko pitkän ajan Elias-poikaa (tai Sanni-tyttöä ;)), mutta ei vaan vauvaa kuulunut. Kun sitten vihdoin saimme lapsen, ei olisi tullut mieleenkään vaihtaa nimeä, vaikka siitä olikin tullut suosittu. Minustakin se oli kaunein pojan nimi, mitä tiesin -ja on edelleen :)
Aika monella taitaa olla sellainen tarina, että lapsen nimi on jo aikoja sitten mietitty eikä sitä henno muuttaa vain siksi, että samaa nimeä on muillakin. Ainoa syy vaihtaa nimeä olisi ehkä se, että lähipiirissä olisi sama nimi. Mutta odotusaikana sitten kerroimmekin muille, että meillä odotetaan Eliasta :)
Ei kyllä rimmaa yhtä hyvin kuin Antti Elias, mutta kun lähisuvussa oli jo Antti-niminen poika, niin haluttiin tuo suvussa kulkenut Antti mukaan joka tapauksessa.
Mää en oo vielä Eliaksiin törmänny.. Mutta varmasti niitä löytyy kun sieniä mettässä sateen jälkeen! ;)
Mites tokaks nimeks?? Vaikka Jaakko Elias? Tai Harri Elias?
Ap