Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaisia ovat ET-tunnit?

Vierailija
16.07.2011 |

Uteliaana kyselen. Mitä siellä opetetaan, ja millä tyylillä? Onko se jotain keskustelua vai onko kyseessä vain se että ihan kuin uskonnontunneillakin opetetaan jotain eri uskontojen ja elämänkatsomusten historiaa... vai miten?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja harjoitetaan spiritismiä.

Vierailija
2/3 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pojan 9 luokalla oli nuo eutanasia ja darwin jutskat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni ala-asteella tunnit ovat olleet enimmäkseen jostain teemasta keskustelemista, on käsitelty esimerkiksi kansallisuutta/kansallisylpeyttä (mitä merkitsee oma kansallisuus vs. muut kansat), juhlapyhien historiaa, eettisiä teemakysymyksiä, ystävyyttä, oikeutta... Eivät ole käyttäneet mitään kirjaa, vaan ovat kirjoittaneet vihkoon ja piirtäneet paljon.



Alimmilla luokilla et:tä on vain 1 viikkotunti, ylemmillä alaluokilla 2 viikkotuntia. Tuossa pienessä koulussa se on ratkaistu niin, että ovat kaikki yhdessä yhden tunnin jonka jälkeen isommat vielä jatkavat toisen tunnin. Hyvä ratkaisu, tulee mielenkiintoista eri ikäisten keskustelua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän yksi