Neuvoja kaivataan:kuivaksi opettelu
Lapsi jo 2,5v ja ei millään istuisi potalle tai pöntölle pienennysrenkaan kanssa. Joskus aikaisemmin suostui paremmin istumaan, mutta tuntuu, että nyt pikkusiskon syntymän jälkeen on lopettanut potalle istumisen kokonaan. Miten saisin lapsen innostumaan asiasta?
Kommentit (4)
Isompi lapsi sanoo kyllä toisinaan jos on vessahätä , mutta ei sitten millään istu potalle! Turhauttavaa.
Ap
potan pohjaan tarra joka muutta väriä jos pissaa tai leikkaa paperista kaloja ja laita aina uusi kala pottaan. Lapsi sitten pissaa kalalle, että se pääsee uimaan. Nämä konstit olen kuullut :)
otat vaan vaipan pois. ulkona ollessanne kerrot missä voi käydä pissalla ja sisällä rullaat matot pois lattialta niin ei haittaa vaikka sattuis vahinko.
näillä eväillä meillä onnistu 2 1/2 vuotiaan kuivaksi opettelu. potalla ollaan käyty 8 kk ikäisestä lähtien mutta kun ei ole suostunut tekemään pottaan mitään tai saati ede istumaan siinä. ostettiin myös hieno autopiennennysrengas pyttyyn, mutta ei. ei niin ei.
nyt kun tuli ekat helteet pistin ilman vaippaa ulos ja otin potan mukaan ja se oli siinä. ei olla nyt kuukateen tarvittu päivä vaippaa edes kauppareissulla.
kesällä on helppo saada pyykitkin kuivaks jos sattuu vahinkoja paljon käymään. sanoo vaan että ei haittaa mutta muista sitten käydä seuraavalla kerrallla potalla.
Silloinhan usein isompi sisarus taantuu ja tyypillistä on juuri se, että kuivaksi opettelussa tulee takapakkia.
Kärsivällisyyttä vain. Älä stressaa asialla. Voithan yrittää palkintomenetelmää eli aina kun yrittää käydä potalla, saa palkinnoksi vaikka tarran tai xylitolkarkin.
Mulla on yli 3-vuotias, joka edelleen käyttää kodin ulkopuolella vaippaa. Kaikkeni olen yrittänyt, mutta ei niin ei.