Paljonko vaipat maksavat vuodessa?
Kaverin kanssa mietittiin, että minkä verran vaipat maksaa vuodessa. Kun ei ole itsellä lapsia niin autatteko vähän? Esim. 0,5-vuotiaasta 1,5-vuotiaaksi tms.
Kiinnostaa sekä kestovaipat että kertakäyttövaipat, eli jos molemmista voitte antaa arvioita!
Kiitos paljon, olettte isoksi avuksi!
Kommentit (20)
Vuodessa 365 päivää
Vaippoja kuluu 5/päivä
Yksi vaippa 0.25 e
= noin 460 e
Hui! Aika paljon. Ei ole tullut ennen laskettua.
ja ostin kaikki kestot netistä uusina. Hintaa kertyi sellaiset 450€, mutta niillä mennään koko vaippaikä. Halvemmallakin pääsee, sillä ostin Fuzzin taskuvaippoja, mitkä eivät ole ihan halvimpia. Ne ovat kuitenkin helppoja käyttää ja ainakin meidän poitsu viihtyy niissä, eikä hänellä ole ollut mitään vaippaihottumaa.
Meillä meni kestovaippoihin hankintahinta oli n. 15e/vaippa (ostettu käytettynä). Vaippoja oli n. 25 kpl eli 375e.
Lisäksi tuli kaikenlaisia lisäimuja jne. johon voidaan laskea taas n.100e.
Kun myin vaipat pois sain taas n.500e takaisin.
Vaippoja käytettiin syntymästä n.2 vuotiaaksi saakka. Kestovaippailuhan myös lyhentää vaippojen käyttöaikaa koska lapsi huomaa paremmin mikä yhteys on märän pepun ja pissaamisen kanssa.
sen mukaan, mitä vaippoja käyttää., edullisimpia ovat harsot, mutta myös työläimpiä. Kannataa ostaa ainakin osa käytettynä huuto.netistä. Hyvät vaipat saa myytyä vielä eteenkin päin, josta sitä todellista säästöä tuleekin. Ja jos käyttää vaippoja useammalla lapsella perheessä on se tietysti plussaa. ymmärtääkseni ainakin Fuzzi Bunz -taskuvaipoilla on hyvä jälleenmyyntiarvo ja ne ovat käytössä helppoja.
Kertakäyttövaippoja käytetään yöllä, joten noin 12 euroa maksava paketti riittää 1,5 kuukautta. Eli vuodessa maksaa alle satasen.
Kestovaipat on hankittu käytettyinä ja meillä on reilut 10 vaippaa käytössä ja useampi huonoksi osoittautunut. Vaipat pestään joka toinen päivä. Hintahaarukka on ollut 5 - 15 euroa. Sekä saatuja lisäimuja. Sanoisin että kestoihin olen käyttänyt 150 euroa. Lapsi on yhden vanha, joten luultavasti tulen vielä ostamaan lisää kestoja.
ostetaan vaipat aina tarjouksesta, jos niitä tavallisia muovipakkauksia (libero/pampers) niin aina alle 10 euron hintaan, pahvilaatikoissa vielä edullisemmin. Alle 2v lapsella menee korkeintaan 6 vaippaa/vrk, ahkeralla pottailulla tietysti vähemmän.
tulee pitkässä juoksussa edullisimmaksi.
Itse ostin muitaakseni 5 harson paketteja (kaksinkertaisia, hyvälaatuisia) hintaan 16€ ja villahousut taisi olla 30 hujakoilla kappale (itse tehden edullisempaa). Harsoja pitää olla vähintään 20 kpl. Mutta niillä pärjää hyvin ekan vuoden. Sitten kun harsot ei enää hyvin ulotu lapsen ympäri, siirryin kotimaisiin Igu-Lee kestoihin (sisävaippa). Samat villahousut niiden kanssa.
mulla menee noin 40 euroa kuukaudessa vaippoihin. eli vuodessa noin 480 euroa. käytän vain kertakäyttöisiä vaippoja.
t. kolmen lapsin äiti (nuorin enää vaipoissa)
aika lailla kun ostaa ne kerralla tarjouksesta. Meillä menee kaksikuiselle vajaa kolme pakettia kuussa, ja yhden paketin hinta on 8 euroa, eli 24 euroa joka kuukausi. Vaippojen määrän saa vuorokaudessa pienemmäksi jo ihan silläkin, että antaa vauvan olla vaipanvaihdon yhteydessä muutaman minuutin peppu paljaana, niin että lapsi vaistomaisesti pissaa.
meneekö jokin liina sitten pyykkiin joka pissan jälkeen? jos se pitää pestä niin ei ole säästöä...
meneekö jokin liina sitten pyykkiin joka pissan jälkeen? jos se pitää pestä niin ei ole säästöä...
Kyllä ne harsot pitää pestä joka kerran jälkeen (tietysti!), mutta on laskettu, että pesukustannusten kanssakin kestovaipat tulee reippaasti halvemmiksi kuin kertakäyttövaipat, jotka muutenkin kuormittavat luontoa hirmuisesti enemmän. Etää jos vaan jaksamista on, niin harsot on järkeviä ja kuivuu nopeasti! Itse koin ne vaivattomiksi, kun pyykkiä tulee muutenkin (ne voi pestä muun pyykin seassakin).
se harsoja suositellut
meneekö jokin liina sitten pyykkiin joka pissan jälkeen? jos se pitää pestä niin ei ole säästöä...
Kyllä ne harsot pitää pestä joka kerran jälkeen (tietysti!), mutta on laskettu, että pesukustannusten kanssakin kestovaipat tulee reippaasti halvemmiksi kuin kertakäyttövaipat, jotka muutenkin kuormittavat luontoa hirmuisesti enemmän. Etää jos vaan jaksamista on, niin harsot on järkeviä ja kuivuu nopeasti! Itse koin ne vaivattomiksi, kun pyykkiä tulee muutenkin (ne voi pestä muun pyykin seassakin).
se harsoja suositellut
meneekö jokin liina sitten pyykkiin joka pissan jälkeen? jos se pitää pestä niin ei ole säästöä...
ai ei ole säästöä käyttää kestovaippaa? Oletko vajaa jotenkin?
1,5 pakettia kertakäyttöisiä vaippoja kestää noin kuukauden.
Käytin erikseen yövaippoja, joita yksi paketti kesti kaksi kuukautta. Sitten päivävaippoja joita ei tarvinnut myöskään kovin usein vaihtaa noin kaksi vaippaa/päivä olisikohan niitä mennyt siis paketti/kk. Eli yhteensä puolitoista paketti/kuukausi. Ostin usein alesta jolloin Liberot maksoi 3 pakettia 21€ eli 7€/kk. Silloin tulisi 10,50€/kk vaippojen hinnaksi. Vuodessa 126€.
Kaverin vauva kakkasi todella paljon, joten heillä vaippoja meni varmasti paljon ememmän. Riippuu siis ihan vauvastakin.
meneekö jokin liina sitten pyykkiin joka pissan jälkeen? jos se pitää pestä niin ei ole säästöä...
ai ei ole säästöä käyttää kestovaippaa? Oletko vajaa jotenkin?
joka käyttää kertiksiä ja kehotti pitämään lasta ilman vaippaa niin että pissa muualle kuin vaippaan.
Siis etkö sä yksi vaihda kuin kolme kertaa päivässä vauvan vaipan?? Vai onko sulla jo isompi lapsi, joka tekee useat pisut jo pottaan?
Siis etkö sä yksi vaihda kuin kolme kertaa päivässä vauvan vaipan?? Vai onko sulla jo isompi lapsi, joka tekee useat pisut jo pottaan?
Aluksi niitä meni varmaan 10, kun vauva kakki kaiken aikaa, sitten alkoi kakkia kerran viikossa ja koska imukykyä vaipoissaa riitti pienelle vauvalle vaikka kuinka ja kun olivat niin pintakuiviakin, tuli vaippoja vaihdettu tuo 3 kertaa päivässä. Nykyään tahti taitaa olla 4-6 vaippaa päivässä.
- ei se jolle viesti oli tarkoitettu, vaan nro 3
esim. liberot mega packissa ja pampersit jumbolaatikoissa tulee PALJON halvemmaksi kun että ostaa samat vaipat "lähikaupasta" pienemmissä paketeissa. ja huomion arvoinen seikka on myös se, että jos ja kun lapsi siirtyy housuvaippoihin, tulevat nämä teippivaippoja kalliimmiksi.
meillä menee vaippoihin n. 30 e/kk
miks ihmeessä TE mietitte kyseistä asiaa ja vielä tällasena kesäpäivänä??? :D
yhdessä paketissa vaikka pampersia on n.50 vaippaa ja maksaa n. 12e