Annatteko lapsen
Esim. 4v. Auttaa ruuan teossa? Saako istua emännän jatkoksella ja hämmennellä keitoksia tai vaikka paistaa jauhelihaa?
Entäpä pilkkoa kasviksia tai vaikka makkaroita keittoon.
Onko siis muita jotka ottaa avun ilolla vastaan pieneltä kokilta?!
Kommentit (5)
Mikä on emännän jatkos?
No mut, meillä on 2 vuotias mukana varsinkin leivonnassa. Tärkeä tehtävä on sähkövispilällä vatkaus. Lapsen kanssa aina yhdessä vatkataan taikinat ja kermavaahdot. On tyttö niin keskittyneen näköinen ja tarkkana, että sydämestä ottaa : )
Pilkkoa en ole vielä uskaltanut antaa, mutta ehkä sitten myöhemmin.
niin ei saanut olla kumman lieden ääressä! Mutta muuten sai auttaa esim muotoilemalla lihapullia tai tekemällä taikinaa, vispaamalla ja sekoittelemalla ja toki tehtiin mm pikkuleipiä ja sämpylöitä. Olihan ne vähän muotopuoli, mutta sitäkin herkullisempia kun ne oli itse tehtyjä:)
Emännän jatkos on sellanen korkee tuoli jossa on kaksi askelmaa...
Niin noin vuoden ikäisestä asti on meillä ollut pikku kokki apulaisena... Tein silloin pojalle pitkät kainaloihin asti ulottuvat ns.patakintaat ettei kädet vahingossa pala kattilan reunoihin.
-ap-
1-vuotias oli jo apurina. tosin saa kyllä tiukkana vahtia vieressä ettei satu mitään.
1,5-v auttaa ruuan laitossa.. sekottaa puuroa/kastiketta tms. mitä oonkaan tekemässä.. veistä ei osaa haliita joten pilkkomisessa ei ole apua, mutta siinä vieressä puuhailee kun itse teen kotitöitä.