tämä laulu laulettiin häissä heti sormuksen pujottamisen jälkeen, kyssäri kielitieteilijöille...
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Click_Song
osaisiko joku kielitieteilijä kertoa, mitä ovat nuo tuossa maininut click-konsonantit?
Kommentit (10)
muistelen, että ne oli siis äänteitä, joissa "naksautetaan" kielellä suussa siis että kuuluu naksahdus. Eli niissä mustien väestön kielissä on tälläisia äänteitä.
mutta laulettiinkohan se sitten jollakin muulla kielellä vai enkö vain osannut kiinnittää huomiota..
ap
Laittamasi linkin kautta avautuvalta sivulta pääsee suoraan click-äänteitä (eli suomeksi avulsiiveja) käsittelevään englanninkieliseen artikkeliin, ja sivuvalikosta voi pujahtaa suomenkielisen wikin vastaavaan avulsiiviartikkeliin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi
Avulsiiviäänteestä on kyse esimerkiksi silloin, kun "loksutetaan/naksutetaan kieltä".
muistelen, että ne oli siis äänteitä, joissa "naksautetaan" kielellä suussa siis että kuuluu naksahdus. Eli niissä mustien väestön kielissä on tälläisia äänteitä.
jänskää. Itse en huomannut tuossa laulussa semmoista äännettä mutta laulettiinkohan se sitten jollakin muulla kielellä vai enkö vain osannut kiinnittää huomiota..
ap
Oliko laulajat natiiveja?
muistelen, että ne oli siis äänteitä, joissa "naksautetaan" kielellä suussa siis että kuuluu naksahdus. Eli niissä mustien väestön kielissä on tälläisia äänteitä.
jänskää. Itse en huomannut tuossa laulussa semmoista äännettä mutta laulettiinkohan se sitten jollakin muulla kielellä vai enkö vain osannut kiinnittää huomiota.. ap
kuka lauloi? Oliko laulajat natiiveja?
Pumela Matshikiza. Youtube ei löydä tuolla nimellä mitään.
Laittamasi linkin kautta avautuvalta sivulta pääsee suoraan click-äänteitä (eli suomeksi avulsiiveja) käsittelevään englanninkieliseen artikkeliin, ja sivuvalikosta voi pujahtaa suomenkielisen wikin vastaavaan avulsiiviartikkeliin. <a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi" alt="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi">http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi</a> Avulsiiviäänteestä on kyse esimerkiksi silloin, kun "loksutetaan/naksutetaan kieltä".
Laittamasi linkin kautta avautuvalta sivulta pääsee suoraan click-äänteitä (eli suomeksi avulsiiveja) käsittelevään englanninkieliseen artikkeliin, ja sivuvalikosta voi pujahtaa suomenkielisen wikin vastaavaan avulsiiviartikkeliin. <a href="<a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi" alt="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi">http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi</a>" alt="<a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi" alt="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi">http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi</a>"><a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi</a>" alt="http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi</a>">http://fi.wikipedia.org/wiki/Avulsiivi</a></a> Avulsiiviäänteestä on kyse esimerkiksi silloin, kun "loksutetaan/naksutetaan kieltä".
tuommoisia kieliä olisi kiva opiskella... opetataankohan niitä suomessa jossain ;))
tuo laulu on xhosan kieltä. Afrikassa on kieliä, joissa on erilaisia naksahduksia ja maiskahduksia, eniten niitä löytyy muistaakseni khoin kielestä eli ns. bushmannien kielestä.
Terv. Etelä-Afrikassa asunut kielitieteilijä ;)
muistelen, että ne oli siis äänteitä, joissa "naksautetaan" kielellä suussa siis että kuuluu naksahdus. Eli niissä mustien väestön kielissä on tälläisia äänteitä.