Voiko lapsen tililtä ostaa esim. mopon 15 v. lapselle itselleen?
Siinä tapauksessa siis, että tili on lapsen nimellä ja sille on vanhemmat säästäneet rahaa pidemmän aikaa? Saako tiliä siis käyttää lapsen kanssa yhteistuumin tuollaisten isompien hankintojen rahoittamiseen tarvittaessa, jos ei vanhemmilla ole ns. löysää rahaa juuri tuolloin?
Tuntuu, että laissa on määritelty todella tiukasti, että niitä lapselle säästettyjä rahoja ei saisi käyttää oikein mihinkään...
Kommentit (16)
Tai haluaako toisin sanoen ostaa itselleen omilla rahoillaan mopon? Jos haluaa, niin eipä tuossa kai sitten mtiään pulmaa ole.
Tottakai saatte omia rahojanne käyttää ihan mihin haluatte.
mutta todelLAkin aion ottaa niiltä myös sitä rahaa pois, jos tartteekin johonkin ihan ruokaan, vaatteisiin tai mihin vaan... mun rahojahan ne on alunperin, hyvä vaan siirtää vähän syrjään että on sitten jotain mistä ottaa.
Ja kivahan ne on lapsen tilillä olla, jos pystyisi sille säästämään.
Mutta niin mä monesti maksan lapsen ekstrakuluja (kalliita leluja ym. hankintoja) omista rahoistanikin, jotka olisi voineet olla suoraan lapsen hankintoja sieltä lapsen tililtä.
Siis kuka näistä oikein tulee vahtimaan ja lukua muka pitämäään, mihin me omia rahojamme käytämme ja kenen tililtä ne on otettu?!
mutta todelLAkin aion ottaa niiltä myös sitä rahaa pois, jos tartteekin johonkin ihan ruokaan, vaatteisiin tai mihin vaan... mun rahojahan ne on alunperin, hyvä vaan siirtää vähän syrjään että on sitten jotain mistä ottaa.
Ja kivahan ne on lapsen tilillä olla, jos pystyisi sille säästämään.Mutta niin mä monesti maksan lapsen ekstrakuluja (kalliita leluja ym. hankintoja) omista rahoistanikin, jotka olisi voineet olla suoraan lapsen hankintoja sieltä lapsen tililtä.
Siis kuka näistä oikein tulee vahtimaan ja lukua muka pitämäään, mihin me omia rahojamme käytämme ja kenen tililtä ne on otettu?!
mutta käytönnössä kukaan ei pikkusummia valvo.
Lapsen rahat kun ei ole korvamerkittyjä, että mistä ne on tulleet; onko vanhemmat säästäneet, isovanhemmat antaneet, tai vaikka itse lapsimallina tienannut. Ne rahat on sen lapsen. Vaikka sinä itse olet rahat lapselle antanut, et voi niitä noin vain ottaa takaisin, kuten ei se mummokaan saa ottaa, koska minähän ne annoinkin.
Säästötilin voi ihan hyvin avata omiin nimiin.
Meinaatko että 10-vuotias saa mennä ja tyhjentää säästötilinsä ja ostaa mitä huvittaa niillä rahoilla ilman että vanhempi saa puuttua asiaan mitenkään? Lapsen rahojahan ne on.
SINÄ et voi ostaa hänen rahoillaan mopoa kenellekään - et edes hänelle itselleen. Sen sijaan hän itse voi - sinun suostumuksellasi.
Meinaatko että 10-vuotias saa mennä ja tyhjentää säästötilinsä ja ostaa mitä huvittaa niillä rahoilla ilman että vanhempi saa puuttua asiaan mitenkään? Lapsen rahojahan ne on.
Eli alaikäisen kohdalla yhdessä voidaan just joku mopo ostaa, mutta elatukseen ei saa ottaa lapsen rahoja. Jos ei yksimielisyyttä löydy, niin ne odottavat ne rahat sitten lapsen aikuistumista.
Pahimmillaanhan jos aikuinen menee lapsen säästötililtä nostamaan perheen käyttöön rahaa, voi välien rikkouduttua lapsi nostaa vaikka syytteen vanhempaa kohtaan. Lapsen rahat kun eivät tosiaankaan ole vanhemman rahoja, vaikka vanhempi niitä hoitaisikin.
nostaa kanteen vanhempiaan vastaan. Hän jopa voittaisi oikeudessa, joten ei kannata nostaa lapsen tililtä ilman tämän lupaa euroakaan.
Lapsi itse voi ostaa mopon omilla rahoillaan, mutta hän tarvitsee siihen huoltajan suostumuksen.
saa sitten niillä rahoilla ostaa mopon kun ikää tulee riittävästi. Sitä en tiedä mitä laki sanoo, mutta näin me olemme suunnitellleet.
Ei laki säädä mitään lapselle säästetyistä rahoista. Pankin kanssa on ehkä jotain sovittu, esim.ehto että saa nostaa rahat vasta 18-vuotiaana.
Tietenkin lapsen rahat saa lapsen hyväksi käyttää!
Kuinka joku voi olla niin ymmärtämätön, ettei sitä käsitä?
Lapsen omalla työllään hankkimista rahoista hän saa itse päättää, mutta ei lahjarahoista. Se on ihan laissa.
ei saa maksaa esim. ruokaa tai vaatteita. Vanhemmat vastaavat lapsen elatuksesta, ei lapsi itse. Lahjarahojen käytöstä voi maistraatti periaatteessa pyytää selvitystä, eli on osoitettava mihin ne rahat on käytetty (sallittuja esim. kalliimmat harrastusvälineet, lapsen ulkomaanmatka). Tietenkään käytännössä ei kukaan pysty tällaista asiaa valvomaan.
Ei laki säädä mitään lapselle säästetyistä rahoista. Pankin kanssa on ehkä jotain sovittu, esim.ehto että saa nostaa rahat vasta 18-vuotiaana.
Tietenkin lapsen rahat saa lapsen hyväksi käyttää!
Kuinka joku voi olla niin ymmärtämätön, ettei sitä käsitä?Lapsen omalla työllään hankkimista rahoista hän saa itse päättää, mutta ei lahjarahoista. Se on ihan laissa.
Ei laki säädä mitään lapselle säästetyistä rahoista.
Kyllä vain säätää. Käytännössä pikkusummia ei kukaan valvo, mutta jos lapsella on tarpeeksi paljon omaisuutta (en nyt muista tarkasti, mutta raja taitaa mennä jossain 15000 eurossa), niin lapsen omaisuudesta pitää tehdä vuosittain selvitys maistraattiin.
Olen miettinyt samaa. Olen itse siirtänyt esikoisen kaikki lapsilisät hänen tililleen, jonne on siis kertynyt jo aika tavalla rahaa (alle 10 tE). Pienimmille sisaruksille ei taas ole ollut mahdollista tehdä samaa, koska olen ollut pitkään kotona heitä hoitamassa, ja ainoastaan yksi palkansaaja perheessä.
Haluaisin nyt "tasata" lasten tilejä, eli siirtää rahaa esikoisen tililtä pienempien sisarusten tileille. Onko tämäkin siis laitonta?
Lopeta esikoiselle säästäminen ja säästä sitten aikanaan pienemmille. Et voi ottaa esikoisen rahoja ja antaa niistä sisaruksille.
Olen miettinyt samaa. Olen itse siirtänyt esikoisen kaikki lapsilisät hänen tililleen, jonne on siis kertynyt jo aika tavalla rahaa (alle 10 tE). Pienimmille sisaruksille ei taas ole ollut mahdollista tehdä samaa, koska olen ollut pitkään kotona heitä hoitamassa, ja ainoastaan yksi palkansaaja perheessä. Haluaisin nyt "tasata" lasten tilejä, eli siirtää rahaa esikoisen tililtä pienempien sisarusten tileille. Onko tämäkin siis laitonta?
Monella ton ikäisellä on jo korttikin tiliin jne.Muistakaa tehdä kaikki yhdessä ja säilyttää kaikki kuitit ja paperit yms.