Lentomatka pienen vauvan kanssa
Suunittelen matkustamista 3kk vanhan vauvan kanssa. En ole paljon lentäen matkustanut, joten ei ole käsitystä miten matka pienen vauvan kanssa parhaiten sujuisi. Otanko koneeseen turvakaukalon, vai kannattaisiko se laittaa ruumaan? Onko lapsi sylissä lennon ajan, ja miten turvavyöt lapsella jos on sylissä? Kertokaa ylipäätänsä jotain, mitä minun kannattaa ottaa huomioon vauvan kanssa lentokoneella matkustaessa.
Kommentit (10)
vauva liinassakin/kantorepussa ja vaikka olisi taaperokin vielä matkassa. Toki oma paikka vauvalla on kiva, silloin voi lapsen jättää kaukaloon. Lentoemoilla ei välttämättä ole aikaa vauvoja pidellä, joten sen varaan ei kannata laskea.
- kokemusta on
Kantoliinan luulis olevan kätevä paitsi kun itse pitää mennä vessaan. Kätevin on matkarattaat tai kaukalo+alaosa. Koneessa jos tarvii mennä vessaan, pyydä reippaasti emoja pitämään vauvaa sen aikaa.
kysyä onko tarjolla sellasta baby-basket paikkaa, jossa edessä olevaan seinään saa sellasen kopan kiinni. Oli muuten tosi kätsä vaikka kuopus oli jo 9kk niin vetäs puolet kolmentunnin lennosta siellä untenmailla...unet osui justiinsa ruuan aikaan niin sai syödä kaksin käsin... Ainoa on että jos on kovin kuoppasta matkaa niin sillon sitä ei saa käyttää vaikka kopan päälle laitetaankin sellanen verkko neppareilla kiinni laitaan. Ja tietenkin nousut ja laskut sylissä niissä ekstravöissä. (rankin osa lentoa taisi olla homma pitää pikkukädet irti avausmekanismista...)
Kentälle ehdottomasti joku kantoväline että saa kädet vapaaksi jos vauva vaan suostuu sellaseen. Pienen kanssa paljon helpompaa kun esim. justiinsa kävelemään oppineen... Hyvää matkaa!
Mutta sisälle koneeseen ei saa ottaa turvaistuimia tai rattaita.
Ja itseolen saanut jonkun kerran viedä rattaat portille, siten ihan että ihan sinne lokeroon oven lähelle on laitettu. Se on ihan riippunut tilasta. Kerran mennessä sain viedä rattaa, tullessa ei mahtunut, kun siellä oli ykkösluokan matkustajan golfsetti.... ( atlantin yli lennolla)
Ja itseolen saanut jonkun kerran viedä rattaat portille, siten ihan että ihan sinne lokeroon oven lähelle on laitettu. Se on ihan riippunut tilasta. Kerran mennessä sain viedä rattaa, tullessa ei mahtunut, kun siellä oli ykkösluokan matkustajan golfsetti.... ( atlantin yli lennolla)
Mutta siinä ei voi vauvaa lentomatkan aikan kuljettaa, jos sille ei ole ostanut omaa paikkaa/koneessa ei ole tyhjiä paikkoja. pääsääntöisesti turvakaukalo laitetaan sinne hattuhyllylle.
Jos koneessa on tyhjiä paikkoja, saa vauva olla kaukalossa. Se helpottaa matkustamista kummasti. Jos vapaita paikkoja ei ole, annan kaukalon lentoemännälle talteen.
tai sen korviin voi ottaa tosi pahasti. Itse annoin 8 kk vauvalle särkylääkettä ennakkoon ja hyvin meni.
laita muutama kostea peppupyyhe leipäpussiin,saat ne kätevästi jalkatilasta,ei tarvi nousta lennon aikana hyllyltä kassista kaivaan.imetä nousu ja lasku
jos kone ei ole täynnä, niin sinulla voi olla mahdollista ottaa kaukalo koneeseen. Toki halutessasi voit ostaa vauvalle paikan.
Muuten vauva istuu sylissäsi lennon ajan. Saat omaan turvavyöhön lisälenkin, joka on vauvan turvavyö.
Vauvan kanssa on helppo matkustaa, kun viihdykkeeksi riittää rinta suuhun.
Kentällä kantoliina tai kantoreppu on kätevä.
Kantoliinan luulis olevan kätevä paitsi kun itse pitää mennä vessaan. Kätevin on matkarattaat tai kaukalo+alaosa.
Koneessa jos tarvii mennä vessaan, pyydä reippaasti emoja pitämään vauvaa sen aikaa.