Häälahja rahana: paljonko antaisit?
Hääpari toivoo lahjan rahana, joka on mielestäni ihan ok. Helppoa! Mutta mikä mahtaisi olla sopiva summa? Kyse on ystävästäni, joka menee naimisiin. Entä laitanko lahjan setelinä kuoreen vai onko vieläkin tapana hankkia lahjashekki? Lahjakorttia en ajatellut antaa, koska puhdas raha ei ole sidottu minnekään ja siksi helpompi saajalle.
Kommentit (26)
http://www.nordea.fi/Henkil%C3%B6asiakkaat/P%C3%A4ivitt%C3%A4iset+raha-…
Lue oheisesta tutkimuksesta, mitä muut antavat.
tuttavalle 50 eur
ok seuraavaksi luen ketjun paljonko rippilahjaksi.
Jos taas ei ole erikseen lahjapyyntöä, annan 20 e/hlö eli meidän perhe antaisi 100 e.
Harva laittaa rippijuhlakutsuun toiveen saada lahja rahana, joten varmaan siksi rippilapselle mielellään rahaa antaakin. Hääpareilla tilinumero kielii rahastuksesta.
Tuo artikkeli selkiytti ajatuksia.
Ei kyllä tulisi mieleenikään soittaa ja udella tarjoilujen hintaa per henkilö! Se olisi noloa! Eihän se lahjaan vaikuta! Lahja on lahja ja vieraille tarjottavat ovat järjestäjien hallussa. Jokainen toimii oman budjettinsa mukaan.
Kyselin mielipidettä täällä siksi, etten aivan alakanttiin summaa laittaisi. Summat kun tuntuvat vaihtelevan vuodesta toiseen. Muutama vuosi sitten(oiskohan 4 vuotta sitten) sukulaisten häiden yhteislahjaan laitoimme 30e per perhe ja se oli silloin sopiva summa, kun olimme vielä opiskelijoita. Nyt summa varmasti on jo noussut, kuten kaikki muutkin hinnat. Tuo Nordean artikkeli antoi hyvää osviittaa sopivasta summasta. Päätynen 50-70 euron rahalahjaan, koska kyseessä ei ole aivan lähipiirin ystävä. AP
Ollaan opiskelijaperhe ilman työtuloja. Hankala tilanne. Ja mä en käsitä periaatetta, niin että tarjoilut kattaa. Mä en ole itse itseäni sinne kutsunut syömään ja juomaan. Huoh.
riippuen siitä, kuinka läheisiä ovat. Mutta me ollaan pienituloinen perhe. Yleensä ostetaan shekki kimpassa, niin tulee vähän suurempi summa, eikä montaa pientä shekkiä. Jos antaisin jokaiselle ystävälle 50-70 euroa, niin olisin konkursissa.
Jos on annettu häälahjaksi rahaa niin summa on riippunut ihan siitä miten läheinen on.
Ja on annettu ihan rahan kuoressa, shekkinä tai sitten taulukehykseen laiteetu rahaa.
Summat on vaihdelleet 50€-500€.
Sun pitää soittaa niille ja kysyä, paljonko ruokatarjoilut maksaa per/hlö.
Mikä ihme luulo on, että rahalahjan määrä pitäisi olla sidoksissa juhlien kustannuksiin??! Hääpari pitää itse juhlat ja TARJOAA ne sukulaisille ja ystäville. Ne eivät ole mitkään nyyttikestit tai talkoot! Ihmisten ajatusmaailma on nykyisin ihan outo..
Sopiva häälahja läheiselle ystävälle(jos siis vie rahaa) on 50 €. Markka-aikanahan tuo olisi ollut kieltämättä paljon..
Häälahja on lahja kahdelle henkilölle toisin kuin yo- tai rippilahja. Kustannuksetkinon aivan toista luokkaa, vaikka tähän heti joku sanoo ettei kustannuksia tarvitse huomioida, mutta näin se vaan yleensä on. Jos esim. hääpari järjestää (= maksaa) yhteiskuljetuksen juhlapaikalle, ruuat, juomat, iltapalan, orkesterin jne.. niin on se hieman toista kuin aiemmin mainitsemani yo- tai rippijuhlissa tarjoiltava menu. Eli en kyllä annettava lahjasumma likkuuisi 60-100 välissä.
Eihän teidän ole pakko mennä sinne. Voitte kohteliaasti kieltäytyä.
Sitä paitsi 2000-luvun taitteessa 300 markkaa oli jo ihan normaali häälahja pariskunnalta. Tietenkin jokainen varojensa mukaan, mutta esimerkiksi vanhempani, silloin jo keski-ikäiset ja hyvätuloiset, veivät tuota 300 markkaa lahjaksi häihin. Kummilapselle tmv. sitten enemmän.
Musta 50 Euroa pariskunnalta on tosi vähän, jos kyse ei ole vähävaraisista vaan tavallisista, työssäkäyvistä. Kaverini meni esim. naimisiin 2007, niin kerättiin kaveripiiristä 35 Euroa/naama eli 70 Euroa/pariskunta. Tuolla ostettiin sitten toivottuja astiastoja. Oltiin nuoria perheitä, ihan hyväpalkkaisissa töissä.
Sun pitää soittaa niille ja kysyä, paljonko ruokatarjoilut maksaa per/hlö.
Mikä ihme luulo on, että rahalahjan määrä pitäisi olla sidoksissa juhlien kustannuksiin??! Hääpari pitää itse juhlat ja TARJOAA ne sukulaisille ja ystäville. Ne eivät ole mitkään nyyttikestit tai talkoot! Ihmisten ajatusmaailma on nykyisin ihan outo..
Sopiva häälahja läheiselle ystävälle(jos siis vie rahaa) on 50 €. Markka-aikanahan tuo olisi ollut kieltämättä paljon..
Hei!
Rahan ruinaaminen hääkutsussa on noloa, halventaa koko häätilaisuuden. Tyylikästi olisi erilainen lahja, vaikka moskiittoverkko tai vuohi kehitysmaahan.
Itse en antaisi rahaa, vaan jotain, mistä tulee hyvä mieli.
Kyllä minä ihmettelen, että työssäkyvä pariskunta antaa hääparille lahjaksi 50 euroa. Ei lahjan ole tietenkään tarkoitus kattaa kuluja, mutta lahja on hääPARILLE, siis kahdelle henkilölle, niin vähintään 50/henkilö pitäisi mielestäni kyetä antamaan. Naurettavaa nuukuutta!
Itsekin sain useilta 40-v lahjaksi 150€ (en ollut toivonut rahaa), vaan että pidettäisiin hauskaa. Nykyään rahalahjat lapsillekin ovat n. 50€ (ainakin sukulaisilta). Kaverilahja voi olla alle 10€.
Meidän 3-henkinen perheemme antaa kaikille sukulaisille häälahjaksi 300 e per häät, riippumatta siitä olemmeko edes paikalla. Ei niitä häitä varmaan kukaan edes järjestäisi, jos lahjarahaa ei olisi tiedossa. Siltä se nykyään tuntuu.
Vierailija kirjoitti:
Meidän 3-henkinen perheemme antaa kaikille sukulaisille häälahjaksi 300 e per häät, riippumatta siitä olemmeko edes paikalla. Ei niitä häitä varmaan kukaan edes järjestäisi, jos lahjarahaa ei olisi tiedossa. Siltä se nykyään tuntuu.
Siis apua, oikeasti?
Kammottavaa.
Mä en osallistu yksinkään häihin enää ikinä! Surullista.
Sanoisin 100€ jos parina menee ois melko minimi. Yksin ehkä 60-70€
Siis jos on kyse on suurinpiirtein normaalituloisesta lahjanantajasta.
Jokainen antaa varallisuutensa ja omatuntonsa mukaan. Kaikki varmasti kelpaa. Jos on niin köyhä, että häitä ei ole vara pitää, voi järjestää nyyttärihäät tai käydä vain maistraatissa :D
ja kysyä, paljonko ruokatarjoilut maksaa per/hlö.