Onko sellainen ihminen narsisti joka
asettaa itsensä toisen yläpuolelle ja puhuu kaikista muista mitätöivään ja pilkkaavaan sävyyn? Miten kestättä sellaista ihmistä lähipiirissänne?
Kommentit (6)
En tosin usko, että hän on narsisti.
Narsismi on persoonallisuushäiriö, johon liittyy paljon muutakin. Narsisti voi olla todella hurmaava ja huomioonottavakin, jos siitä on hänelle hyötyä.
Mutta av:lla jokainen ikävästi eri mieltä oleva ihminen on tietysti narsisti, sillä on kiva kuitata ihmissuhdeongelmat.
Mutta samalla narsisti osaa halutessaan olla myös oikein hurmaav välillä (sitten seuraavassa käänteessä onkin taas tosi ilkeä).
ap itse on jotenkin kateellinen tuolle ihmiselle?
Se ettei ymmärrä yhtä ei tarkoita että ongelma on siinä toisessa vaan itsessä; tälläistä voi olla vaikka jos ihminen on hiljainen piipittäjä ja naapurissa asuu vahva persoona joka ei siedä ja ilmoittaa asian huutamalla.
Mikä on huutamista ja mikä on sitten reagoimista väittämällä että toinen AINA huutaa?
Kenties ap. ei ymmärrä että se joku "narsisti" on ihmisenä vitsailija joka tekee kaikesta vitsin?
Et ymmärrä hänen toimintaa.
Narsistinen elää elämää jossa saa uhrin tuntemaan että on riippuvainen tästä.
Välttelen.