Miten vuokra-asukit aikoo elää vanhempana esim. eläkkeellä?
Kommentit (11)
Ostan jonkun torpan, minulla tosin on jo yksi mökkinä tai asun vuokralla. Eläkettä on tulossa yli 2500 kuussa.
En ole itse vuokralla-asuja, vaan omakotivelkainen, mutta tunnen muutamia vuokra-asujia, jotka sijoittavat rahansa muuhun kuin asuntoon. Siis ihan oikeasti sijoittavat, vaurastumismielessä. Asuvat melko edullisesti vuokralla.
vuokralta käsin, kuin jos ottaisin asuntolainen, johon ei ole varaa, ja sotkisin siinä talouteni.
Minä olen nyt 31-vuotias ja ollut jo kolme vuotta työttömänä, joten en tule enää työllistymään palkalliseen työhön. Nyt saan työmarkkinatuen ja asumistukea ja asun tietenkin vuokralla.
Pääsen työttömyyseläkkeelle 2042 ja asun edelleen vuokralla, mutta tuloni nousevat muuttuessaan takuueläkkeeksi ja eläkkeensaajan asumistueksi. ehkä saan silloin myös toimeentulotukea, jos säästöni ovat kuluneet.
enää olemassa mitään eläkkeitä sitten kun olen eläkeiässä.
Vuokralla.
Asunto on tyhmä sijoitus, tai velkarahalla pikemminkin uhkapeliä kuin sijoitus.
Vanhuksille suunniteltuja. Ja sossu maksaa jos omat rahat ei riitä.