Mitä ruokaa teillä on tänään?
Kommentit (22)
kookosmaidossa, thai-mausteet. Basmatiriisiä lisäksi.
söin töissä ja illan selviän voileivällä ja teellä. Ihanaa, kun ei ole pakko laittaa ruokaa...
salaattia lisukkeena.
Tosin lapselle pitää varmaan tehdä kanapaloja, koska ei suostu syömään kalaa..
Eli pannulle pehmenemään sipulia ja kukkakaalin paloja (tai muita kasviksia). Joukkoon lisätään marinoimattomia broiskusuikaleita ja maustetaan yrteillä ja merisuolalla sekä ripauksella currya (&valkosipulia).
Lisäksi tarjolle tuoretta kurkkua, salaatinlehtiä ja paprikaa.
Kanapastaa jonka tein eilen illalla: maustamattomia kanasuikaleita, suolatonta mausteseosta, öljyä, sipulia, valkosipulia, kolmen juuston kermaa, pastaa.
Lisäksi perinteinen kurkku-tomaattisalaatti.
Miten muuten pitäisi ilmaista, jos haluaa mainita, että salaatti sisältää salaattia? koska eihän sitä esimerkiksi perunasalaatissa ole, joka on kuitenkin salaatti. Voisiko tomaatti-kurkkusalaatin tulkita niin, että se sisältää pelkkää tomaattia ja kurkkua? Kunhan mietin.. :)
Maistuu lapsille ja siihen oli ainekset, lykkään kauppareissua huomiseen.
tänään perunamuussi-jauhelihalaatikkoa
koti-isä on käynyt kaupassa ja laittaa ruoan.
ja pippurikastiketta. Salaatin teen vielä: lehtisalaattia, paprikaa, punasipulia ja juustokuutioita.
kypsennetään br.suikaleet pannulla + sipulia ja keitetään riisi, sekoitetaan smetanan kanssa, currya ja pippuria mausteeksi ja laitetaan uuniin. Pinnalle juustoraastetta.
BBQ-liha kastike ja riisi, lisäksi porkkanaa kukkakaalia herneitä ja maissia
Lisäksi jotain salaattia
, jos aineksia sattuu kaapissa olemaan.
Kesäkurpitsalasagnea ja retiisi-melonisalaattia
itsetekemiäni jauhelihapullia ja herkkusieniä kermakastikkeessa kera porkkanoiden ja pottujen. Plus perus tomaatti,kurkkusalaatti. Maistuu!