HS = Helsingin Sanomat tukee Halosen Tarjaa
Ja teetti tuoreimman Gallupin =).
Tosi " uskottava" gallup.
Kommentit (20)
olla puolueellinen fakta mikä fakta.
Kyllä nauroin makeat naurut .
Halosen suosio on oikeasti ehkä 1%:n luokkaa.
Sinulla siis on faktietoa asiasta?
Kuinka todistat ettei lehti ole tehnyt puolueellista galluppia?
Lehti joka on avoimesti lähtenyt tukemaan Halosen Tarjaa ja on aina tukenut demareita?
Asun muuten Keski Suomessa ehkä kait siksi.
Tuloilla, koulutuksella tai ammatilaa ei ole mitään merkitystä asiassa.
Monet Gallupin haastatteluista tehdään ovelta-ovelle tutkimuksina.
Virhemarginaali voi tulla siitäkin että soittaa tosiaan vain Uudenmaan alueen puhelinnumeroihin?
Tunnetusti sdp:n ja kok:n kannattajaystävällistäaluetta.
Ja tämä puhelinmyyjän/puhelinkyselijän auktoriteetti antaa sinulle täydellisen tietämyksen asiasta?
Jokaista Gallupiahan voidaan helpolla kysymyksenasettelulla vääntää ihan tasan juuri sinne minne halutaan. Suomalaiset ovat sen verran sivistynyttä kansaa, että eiköhän tämä ole ihan kaikkien tiedossa. Mitä taas tulee siihen, että HS on Halosen takana - näinköhän on.
Ja vaikka olisikin, mitä sitten? Missä on se laki, joka kertoo, että tiedotusvälineillä ei saisi olla omaa kantaa asioihin? Jos haluat Salen pressaksi, lue Kauppalehteä jos Nykypäivä tympii.... :D Tai tilaa Maaseudun Tulevaisuus - sekin on puoluepoliittisesti riippumaton julkaisu.
Eli ei todellakaan puolueettomia tutkimuksia. Pahasti rahakkaisiin päin vinksallaan!
Saatte tarkan selonteon haastateltujen ikä-, ammatti-, sukupuoli-, koulutustaso- ja asuinpaikkajakaumasta. Nimiä ei ikävä kyllä voi paljastaa.
harhaan johtaa.
HS on todella vahva demarien tukija ja ollut kai? aina.
HS on voinut antaa valmiin kysymysmallin ja sen mukaan Suomen Gallup on tehnyt ihan -oikean- gallupin asianmukaisesti.
HS:n antama kymysohjeisto voi olla SE pointti jolla hommaa vedätetään oman maun mukaiseksi.
Suomen Gallup on varmasti toiminut asianmukaisesti, mutta kysymysten asettelu?
Niin kuka tietää mitä kansalaislta/haastateltavilta on kysytty.
Eli siis vielä on näkemättä se Saulin tai Matin 50% kannatus, riippumatta siitä kuka on gallupin kysymykset tilannut. Halosen kannatus on heittänyt aina vain 2-3% virhemarginaalin verran.
Sitäpaitsi tässä on luullakseni aika yksinkertainen kysymyksenasettelu: Ketä äänestäisit presidentiksi ensimmäisellä kierroksella? Tuskinpa sillä voi paljon vääristellä.
Saulin porukka kuulostaa päivä päivältä enemmän ja enemmän Paavo Väyryseltä: Mediapeliä!!! Toisaalta, Sauli muuten näyttää aika paljon Paavolta, joten ei ihme.
Eli suu suppuun.
Mikä kysymys muuten sinun mielestäsi siihen äänestyslappuun pitäisi kirjoittaa? :DDDDDDDDDDDDD
Kyseistä tutkimusta en ole ollut tekemässä, lukuisia muita kylläkin. Yleensä tulee tarkat ohjeet tyyliin: 12 kustakin ikäryhmästä, yhtä monta miestä ja naista. Haastattelua ei voi tehdä julkisella paikalla, vaan yksityiskodissa, kustakin taloudesta saa haastatella vain yhtä henkilöä. Haastattelut suoritetaan asuntojen nrojärjestyksessä, yhtään ei saa hypätä yli. Kysymykset ovat kyllä erittäin neutraaleja, eikä haastattelija saa niitä mitenkään selitellä, eikä ilmaista omaa mielipidettään. Kontrolli on tiukka. Gallupilta tehdään tietty määrä varmistussoittoja haastatelluille. Haastateltavalla on oikeus vastata myös " tyhjää" .
Jos ehdokkaana on seuraavat ehdokkaat (eli kisaan ilmoittautuneet) niin ketä heistä äänestäisit 1. kierroksella. Sen jälkeen jos edetään toiselle kierrokselle, kumpaa äänestäisit, jos vastakkain ovat...vuorotellen sitten luetellaan mahdolliset kilpakumppanit.
Jos ootte tosissanne, niin on teillä vaikee elämä.
uudenmaan alueelta, silloin tulos on huomattavasti edullisempi Haloselle kuin jos äänestys olisi soittaen tehty sisämaassa.