Käyttäisitkö 10 vuotta vanhaa Aktan turvakaukaloa?
Kaukalo ollut yhdellä lapsella, ei kolaroitu, ja säilytetty lämpimässä varastossa.
Vieläkö ottaisit vauvallesi käyttöön?
Kommentit (7)
Materiaalit vanhenee ja menettää josutavuutta. Noin vanha kaukalo toimii siis kolaritilanteessa eri tavalla kuin uudempi, on tavallaan hauraampi. 5-6 vuotta on itselle raja, silloinkin täytyisi olla oma säilyttämä jotta iedän miten todella on pidetty. Jo istuimen säilyttäminen autossa kesähelteellä ja talvipakkasella rasittaa materiaaleja sen verran etten käytettyä ostaisi/käytäisi.
käytössä Akta Gracon turvakaukalo ja telakka. Ovat olleet meitä ennen jo kolmella lapsella, joten ikää alkaa olla varmaankin jo 10 vuotta. Suositushan vissiin olisi, ettei noin vanhaa enää käytettäisi.
pyöräilykypärääkään ei saa käyttää kovin vanhana, ei suojaa tarpeeksi hätätilanteessa. Vauvojen kaukalot eivät edes ole niin kalliita, ettei niihin voisi sijoittaa.
Entä käyttäisittekö 3 vuotta vanhaa turvakaukaloa, joka on ollut yhdellä lapsella käytössä (ei kolaroitu) ja säilytetty 2 talvea kylmällä vintillä?
Turvakaukalon suositeltu käyttöikä on 5 vuotta, joten en todellakaan käyttäisi.
On niihin varmaan kaikenlaisia parannuksia tullut muutenkin