Eikö lasten rasvaaminen pk:ssa ole terveysriski?
Lapsilla on molluskoita, sientä, ihotulehduksia, huonosti pestyjä ahtereita, märkärupea, kihomatoja, täitä, syyhypunkkia...
ja sitten seuraava lapsi!
Kommentit (22)
eli ennen rasvausta käsien pesu,siis tietty hoitajan ;)
ja kun lapsi rasvattu taas se käsienpesu ;) ja uus lapsi kehiin...
näinhän sairaanhoitajatkin tekevät, ja vielä hanskatkin käteen joka lapsen kohadalla tietty uudet hanskat.ja lapsi kun aamulla rasvataan, niin kyllä se riittää koko päiväksi, jos ei uida välillä
ja sinne persreikään ei sitä rasvaa tartteta;))
vaan paljaakis jääviin osiin, eli kasvot, korvalehdet, kaula niska, sääret käsivarret jneja laittakaa lapsille pitkähelmaiset mekot ja hihat, pojille löysät ohuet houstu
Ei kai KUKAAN oikeasti kuvittele, että aamulla laitettu aurinkorasva suojaa ihoa vielä iltapäivälläkin?
Vaikkei pk:ssa uida, lapset hikoilevat, kasvoja ja käsiä pestään, rasva hankautuu vaatteisiin jne. Rasvaa pitää ehdottomasti lisätä ennen iltapäivän ulkoilua!
Meillä on kaksi erittäin vaaleahiuksista lasta jotka viettävät kesäisin suurimman osan ajastaan ulkona. Koskaan ei ole rasvattu eikä kumpikaan ole koskaan palanut. Jännä kuulla, että toiset palaa ilman rasvaa heti!
onnistuu jo 5-vuotiaalta ja pienemmät hoidettakoon kotona.
Yksikään vanhemmista ei ole koskaan laittanut rasvapulloa mukaan. Aika outoa kyllä.
meillä oli juuri lasten ea-koulutus ja siellä erittäin kokenut ja hyvä sairaanhoitaja sanoi, että kertokaa vanhemmille, että rasvaavat lapset aamulla hoitoon lähtiessä hyvin, jotta rasva ehtii hyvin imeytyä ennen aamu-ulkoilua. ja vanhemmilla pitää tuoda iltapäiväksi lapsille rasvapurkki päiväkotiin, koska helteillä on Suomessakin nykyään auringossa uv-säteilyriski kohonnut.
hän myös kertoi, että tavalliset vaatteet eivät suojaa lasta uv-säteilyltä niin hyvin kuin kunnon rasvat, joissa on hyvät suojakertoimet. myös pitkien vaatteiden alle tulisi siis rasvata lapsen iho! pelkkä ihon palaminen ei siis ole riski, vaan tuo uv-säteily on myös vaarallista.
aurinkolaseista hän sanoi, että ehdottomasti jokaiselle lapselle aurinkolasit, kirkas aurinko voi jopa vahingoittaa lapsen silmää. myös ihan pienille saa sellaisia aurinkolaseja, jotka esim. sidotaan pään ympärille eivätkä niin helposti putoa.
näin me olemme lastemme vanhempia neuvoneet.
t.lto
meillä on käytössä päiväkodissa ainakin tehokkaat käsidesit ja kertakäyttöhanskat, jotka ovat luonnollisesti käytössä myös rasvattaessa lasten ihoja. kuten myös pyyhittäessä neniä, pyllyjä ym.
ei ne lasten infektiot päiväkodeissa aikuisista tartu, vaan toisista lapsista, kun siellä leikitään samoja leikkejä ja samoilla leluilla kuin naapurilapsi, jolla on kenties nuha, mahapöpö ym.
Pitäiskö keskittyä niihin ensiapuasioihin?
Ei lapsia tartte rasvata. Vaan pitää suojattuna. Ei tollasiin paikkoihin voi laittaa laseja jotka voi kuristaa mahdollisesti lapsen!!!!!!!!!!!!!!
Rasvaa voi levittää 5 minsaa ennen ulkoilua, ei klo 6.30 ja ulkoilua 3 tunnin kuluttua. Ei välttämättä enää tehoa jäljellä klo 16.
Että ottaa raivoon tollaset vanupäät, olisit sanonut vähän jotain järkevää kuin tyhjäpäänä kuuntelet ja otat kaiken totena. En usko että missään ensiapukoulutuksessa puhutaan aurinkolaseista.
Ja että vanhempia kehotettaisiin ostamaan jotain tavaraa johon voi kuolla.
Mutta minä pph ainakin pesen käteni aina jokaisen lapsen rasvattuani ennen kuin alan rasvaamaan seuraavaa..tietysti.
Rasvojen kemikaaleista on enemmän haittaa kuin hyötyä lapselle. Rasvaa pitäisi sitä paitsi laittaa niiin paljon, että se edes auttaisi mitään. Parempi on suojata vaatteilla tai mennä varjoon. Meidä lapset eivät ole ikinä palaneet (vaaleita), vaikka näillä mennään. Ei ne ea-kouluttajat ym aina itsekään mitään ruudinkeksijöitä ole. Kaikki tunkee lapsiinsa mitä kummallisimpia kemikaaleja yhtään kyseenalaistamatta markkinamiesten mainostekstejä. Joskus less is more, vaikka kaikki muut touhottaisi mitä.
meillä on käytössä päiväkodissa ainakin tehokkaat käsidesit ja kertakäyttöhanskat, jotka ovat luonnollisesti käytössä myös rasvattaessa lasten ihoja. kuten myös pyyhittäessä neniä, pyllyjä ym.
ei ne lasten infektiot päiväkodeissa aikuisista tartu, vaan toisista lapsista, kun siellä leikitään samoja leikkejä ja samoilla leluilla kuin naapurilapsi, jolla on kenties nuha, mahapöpö ym.
Olen tehnyt opiskeluaikana töitä seuren kautta kolme vuotta, ja yhdessäkään ryhmässä ei rasvauksessa pidetty hanskoja, käytetty käsidesiä eikä edes pesty käsiä lasten välillä.
pelkkä fysikaalinen suoja. Sen ei siis kuulukaan imeytyä, vaan jäädä iholle. Ja kun se on hankautunut pois, siitä ei ole enää hyötyä. Joten jokseenkin turhaa olisi rasvata lapsi aamulla... Todellakin outo ensiapukouluttaja ollut tuolla yhdellä!
Onneksi meidän lapset onkin kotihoidossa eikä missään päiväkodissa ihoaan polttamassa.
kyllä lapsenkin pitäisi saada kunnon loma
vai kuristuu niihin aurinkolaseihin, *reps*. niissä pään ympäri menevissä malleissa on nimenomaan sellaiset tarrat, että ne kyllä aukeavat, jos osuvat tai jäävät kiinni johonkin. niihin on kyllä mahdotonta kuristua. ja isommilla lapsilla pysyvät päässä tavalliset mallit.
minua säälitti tälläkin viikolla ne lapset, joita ei rasvattu kotona eikä päiväkodissa. iho helotti punaisena ja oli arka. ja kyllä, päiväkodissa ulkoillaan myös kesällä auringonpaisteessa, ajatelkaas!
apteekista saa kaikista turvallisimpia rasvoja, niissä lukee jopa lapsen ikä, kenelle rasva on tarkoitettu. on olemassa baby-rasvoja ja kids-rasvoja. alle 1-vuotiaan tulisi olla kokonaan poissa auringosta.
meidän kouluttaja oli kansainvälistäkin työtä tehnyt punaisen ristin ea-kouluttaja ja ensiapuun kuuluu kesällä auringosta puhuminen ja talvella pakkasesta puhuminen. neljässä tunnissa ehtii käymään paljon asioita. te ette ilmeisesti ole käyneet koskaan LASTEN ea-kurssilla, se on aika paljon enemmän kuin haavojen puhdistamista ja elvytystä.
mutta pääasiahan on, että tällä palstalla muutama hysteerinen mamma laukoo heti omia täydellisen oikeita mielipiteitään muut jyräten. minullehan on ihan sama miten lapsenne palavat auringossa, mutta ei tarvitse ihmetellä, jos tulevaisuudessa ihosyöpiä on paljon, suomalaiset vaaleaihoiset ei tajua auringon vaarallisuutta.
yleensä en kommentoi tälle palstalle mitään, koska keskustelun taso on mitä on. nyt halusin ystävällisyyttäni kertoa neuvoista, mitä itse sain. eikä se tarkoita sitä, että niitä "otetaan aivottomana vastaan". jokaisen vanhemman kanssa keskustellaan silti päiväkodissa erikseen, että mitä juuri hänen lapselleen saa/pitää tehdä ja laittaa. ja ne rasvat tulevat kotoa, ei meiltä.
tuo hygienia-asia... meidän päiväkodissa OIKEASTI panostetaan paljon hygieniaan. haluamme välttää niin henkilökunnan kuin lastenkin sairastelut. itse käytämme käsineitä ja käsidesejä niin paljon joka välissä, että kädet ovat talvisin aivan kuivat. jokaiselle harjoittelijallekin tyrkytämme käsidesi-pulloa ensimmäisenä. tällainen hygienia kuuluu uuteen turvallisuussuunnitteluun.
hauskaa kesää kaikille! enää en itse kommentoi tätä ketjua, viestit on taas mitä on. ei voi keskustella rauhassa, vaihtaa mielipiteitä tai kertoa kokemuksia vaan hyökätään heti päälle.
t.se lto
Minä ainakin pistän aurinkorasvat lapseeni aamulla. Ei tarvitse rasvailla enää päiväkodissa.
Kyllä ne molluskat voi tarttua ihan muissakin perushoitotilanteissa.
Minäkin rasvaan lapseni aamulla, mutta en silloin kun lapsi menee klo 6:ksi, koska ulkoilevat vasta klo 9 jälkeen.
Myöskään iltapäivän ulkoiluun en pysty irrottautumaan töistäni jotta lapseni rasvattaisi, päiväkodin tädit tekevät sen, muuten vaaleaihoinen lapseni palaa ja sekös se sitten on tarkoitus?! Saada lapsen iho niin kipeäksi polttamalla se, ettei voi nukkua yöllä! Je meillä ei kuitenkaan ole edes hihattomia paitoja, tms., vaan suojaavat vaatteet ja hattu, mutta silti palaa kasvot, korvant, nenä, käsivarret, kaulan alue jos ei rasvaa.
Mutta molluskat ovat nivustaipeissa, samoin kihomadot takamukessa, eikä sinne asti aurinkorasvaa laiteta.
joista mikrobit ja loiset ei tykkää.
Kyllä nuo tarttuvat jutut tarttuu ennemmin suorassa lapsi-lapsi-ihokontaktissa.
Mutta minä pph ainakin pesen käteni aina jokaisen lapsen rasvattuani ennen kuin alan rasvaamaan seuraavaa..tietysti.
eli ennen rasvausta käsien pesu,siis tietty hoitajan ;)
ja kun lapsi rasvattu taas se käsienpesu ;) ja uus lapsi kehiin...
näinhän sairaanhoitajatkin tekevät, ja vielä hanskatkin käteen joka lapsen kohadalla tietty uudet hanskat.
ja lapsi kun aamulla rasvataan, niin kyllä se riittää koko päiväksi, jos ei uida välillä
ja sinne persreikään ei sitä rasvaa tartteta;))
vaan paljaakis jääviin osiin, eli kasvot, korvalehdet, kaula niska, sääret käsivarret jne
ja laittakaa lapsille pitkähelmaiset mekot ja hihat, pojille löysät ohuet houstu
Niitä sylitellään, paijataan, silitetään, pyyhitään nenää, pestään kasvoja ja käsiä, peppuakin. En tiedä onko suomessa kuollut kukaan tarhatädin ihokontaktiin?
Suurin terveysriski alle kolmevuotiaille on viedä heidät päiväkotiin. Tästä on runsaasti lääketieteellistä näyttöä ja tutkimusta.