Patteja kaulassa
löysin eilen kaulastani ainakin 3 pattia. Minulla on ollut kurkkukipua ja nuhaa nyt pari päivää, voivatko patit johtua flunssasta? Patit ovat korvan alapuolella kaulan keskivaiheilla.. Pitäisikö tästä huolestua??
Kommentit (2)
http://www.terveysportti.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=Toksoplasmoo…
Itselläni on ollut juuri korvan alapuolella ja kaulan keskivaiheilla. Myös lapsella vähän tuolla niskan puolella. Kävimme ultrassa, ovat ihan normaaleja flunssasta jääneitä (voivat kuulema jäädäkin koholle).
Röntgenlääkäri ei oikeastaan edes tutkinut kaulapatteja niin tarkasti, mutta ultrasi solisluun aluetta pitkään. Ymmärsin, että kaulapatit ovat aika tavanomaisia.
Mutta siis, en ole lääkäri tietenkään. Käy näyttämässä, jos asia huolestuttaa sinua. Itse emme päässeet julkiselle röntgeniin (koska ei aihetta huoleen, sanoivat) ja menin yksityisesti.
t. yksi patti jäi koholle kummallakin, minulla ja lapsella
Ihan normaalia. "Flunssassa turpoavat"