Minkä merkkinen on paras guagamole-kastike?
Kommentit (12)
Niissä kaupan purkeissa on avokadopitoisuus n. prosentin luokkaa. Tee ite, avokadoa, sitruunamehua, hiukan tomaattia ja sipulia mikäli maistuu, ripaus chiliä ja suolaa.
Tee itse. Kuudelle hengelle tarvit kolme avokadoa, yhden valkosipulinkynnen, yhden tai kaksi limeä, suolaa ja chilijauhetta. Vaikeinta guagamolen tekemisessä on löytää kypsiä avokadoa. Tuppaavat aina olemaan raakoja!
Tulee maha kipeäksi pienestäkin määrästä. Mitä lie moskaa ovat.
(6 tämä mukaan lukien) eikä yhdessäkään edes yritystä vastata ap:n kysymyksen kaupan _valmispurkista_! :D
vieläkään, mutta kielipoliisi iskee jälleen kerran huomauttamalla, että oikea kirjoitusasu on guacamole :D
mutten pysty vastaamaan. Muutamaa olen yrittänyt syödä, mutta roskiin ovat menneet.
Mä olen ostanut jotain ihan perussoosia Siwasta, ja koko purkki ollaan saatu tyhjäksi hyvillä mielin. :) Santa Maria? En ny muista.
siitä tex-mex hyllystä.
Sellaisessa matalassa lasipurkissa kierrekannella oli mun mielestä tosi pahaa.
Toisenlainen purkki, oisko ollut enemmän säilyketölkin oloinen, oli ihan ok.
usein ostamaan valmista, ihan esim halpismerkit ok kuten rainbow jne. Mut kerran tein ite ja voi että tuli ihanaa!!! Ja jos sulla on tehosekoitin ei siinä mene edes aikaa kuin muutama minuutti.
Sitä mörjää, mitä kaupan purkeissa myydään, ei voi hyvällä tahdollakaan kutsua guacamoleksi. Maku ei ole sinne päinkään, eikä niissä edes ole guacamolen ainesosia!
Se on niin tolkuttoman helppoa ja vie niin vähän aikaa, että on ihan turhaa ostaa kaupasta. Googlesta löytyy reseptejä vaikka millä mitalla ja niiden aineksia voi muunnella omien makujensa mukaan. Sama koskee salaatinkastikkeita, pestoja, tzatzikia, hummusta jne jne jne!
Muistan muuten lukeneeni, että jossakin purkki-guacamolessa oli avokadoa jotain 2%. Omatekemässä sitä on n. 80% :D
mutta oletko kokeillut tehdä itse? Ei kestä kuin hetken, ja on huomattavasti parempaa kuin valmiit.