Galluppi - Minkä ammatin edustajan kanssa haluaisit olla naimisissa?
Jos saisit valita, minkä ammatin edustajan ottaisit puolisoksesi?
tai
Minkä ammatin valitsisit nykypuolisollesi?
Kommentit (39)
vaikka toisaalta; sitten en vois googlettaa kaikkia kolotuksia ja diagnosoida itselleni mitä mielenkiintoisempia sairauksia. Ois inhottavaa, kun kodissa ois joku asioista oikeasti tietävä realisti. Menis harrastus ihan piloille kun hän sanois että kolotukset lähtee kun jumppaa ja syö oikein. ;)
Hyvä palkka, paljon pois kotoa, nuoret emännät hoitelisi muuten.
Tosin ystävä, jonka mies on lääkäri, sanoo muuta. Vaikka olisi vaimolla pää kainalossa, vakiovastaus on "seurataan". Hoidattaa vaivansa ihan työpaikkalääkärillä sitten.
Lentäjällä komea uniformu ja muutenkin tulee mieleen seksikäs mies.
Kokki tekee herkkuruokaa
gynekologin. Ei tarvitsisi varailla aikoja mihinkään, siinä vaan kätsästi kotisoffalla hoituisi....
Lyhyet päivät ja pitkät kesälomat. Hoituu koti ja lapset;-). valitsisin siis uudeestaan saman:-)
Hyvät ja varmat tulot. Lentäjä vois kanssa olla hyvä, pääsisi mukana eri paikkoihin.
Kun mietin asiaa hetken... niin edelleen, lääkäri. En ole koskaan seurustellut lääkärin kanssa. Melkein kaikki on olleet diplomi-insinöörejä.
joka seuraisi ympäröivää yhteiskuntaa ja jonka kanssa voisi käydä perusteellisia ja älykkäitä keskusteluja erilaisista maailman ilmiöistä.
Musta olisi kurjaa olla lääkärin kanssa naimisissa. En tykkäisi ajatuksesta, jotenkin uskon, että olisi vaikeaa kytkeä pois se lääketieteellinen näkökulma kehooni.
lähipiirissä on useita. Ne on aina töissä, usein ylitöitä ja ovat väsyneitä kotona. Jos ovat sairaalalääkäreitä, niin on päivystysvuoroja usein. Siinä sit puoliso ei voi lähteä minnekään ilman lapsia, edes kauppaan, jos toisen tartteekin lähteä lennossa täihin. Koko perhe sit kököttää sopivan matkan päästä sairaalasta tai puoliso menee yksin lasten kansaa.
Mies istuu vaan tietsikalla eikä voi lähteä minnekään...
lähipiirissä on useita. Ne on aina töissä, usein ylitöitä ja ovat väsyneitä kotona. Jos ovat sairaalalääkäreitä, niin on päivystysvuoroja usein. Siinä sit puoliso ei voi lähteä minnekään ilman lapsia, edes kauppaan, jos toisen tartteekin lähteä lennossa täihin. Koko perhe sit kököttää sopivan matkan päästä sairaalasta tai puoliso menee yksin lasten kansaa.
Olisi aina lomat samaan aikaan eikä olisi suurta palkkaeroa jos oltaisiin molemmat samalla kouluasteella töissä.
En edes usko, että se on kaikkien kohdalla kovin mielenkiintoinen ammatti. Liukuhihnalta hoidettava potilaita jossain 10-20 minuutissa. Siis tuntuvat työhuoneisiinsa ahdatuilta orjilta. Ihan karmeetakin saattaa olla, jos vastaanottaa potilaita. Mutta näitä lääkäreitä on nykyään varmaan kovin monenlaisia.
Nykytuomaria en myöskään valitsisi. Kamala ammatti - lukea paperipinoja ja olla kaikenlaisten ganstereiden kanssa tekemisissä ja selvittää sotkuja joita kukaan ei pysty selvittämään. Kirjoitettu tekstikin on sellaista että eihän sitä kukaan ymmärrä. Ja oikeuslaitos senkus vaan lättää jonkun tuomion - kunhan saadaan joku tuomio iskettyä - viis veisaa todellisen oikeuden tapahtumisesta! Ja oikeusmurhia taitaa olla ihan pilvin pimein kun kansa on niin härskiä, että valehtelee ihan niin kuin lystää tuolla oikeudessa.
Opettajaa en huolisi. Enkä pappia. Enkä taiteilijaa. Eikä kirjailijaa.
Inhimillista insinööriä voisin harkita, mutta en sellaista, joka olettaa ihmisten käyttäytyvän ja kommunikoivan kuten ihminen olisi joku laite.
Joku kunnon ammatin osaava voisi käydä kuten myös joku tietyn alan muusikko.
21:llä on tiukat kriteerit :)
Juristi mulla
En ymmärrä lääkärin suosiota lähipiirissä on useita. Ne on aina töissä, usein ylitöitä ja ovat väsyneitä kotona. Jos ovat sairaalalääkäreitä, niin on päivystysvuoroja usein. Siinä sit puoliso ei voi lähteä minnekään ilman lapsia, edes kauppaan, jos toisen tartteekin lähteä lennossa täihin. Koko perhe sit kököttää sopivan matkan päästä sairaalasta tai puoliso menee yksin lasten kansaa.
Sama juttu lentäjien osalta, päivystyksiä ja aikaerolentoja, rikkinäisiä koneita (ainakin Finnairilla).
En edes usko, että se on kaikkien kohdalla kovin mielenkiintoinen ammatti. Liukuhihnalta hoidettava potilaita jossain 10-20 minuutissa. Siis tuntuvat työhuoneisiinsa ahdatuilta orjilta. Ihan karmeetakin saattaa olla, jos vastaanottaa potilaita. Mutta näitä lääkäreitä on nykyään varmaan kovin monenlaisia. Nykytuomaria en myöskään valitsisi. Kamala ammatti - lukea paperipinoja ja olla kaikenlaisten ganstereiden kanssa tekemisissä ja selvittää sotkuja joita kukaan ei pysty selvittämään. Kirjoitettu tekstikin on sellaista että eihän sitä kukaan ymmärrä. Ja oikeuslaitos senkus vaan lättää jonkun tuomion - kunhan saadaan joku tuomio iskettyä - viis veisaa todellisen oikeuden tapahtumisesta! Ja oikeusmurhia taitaa olla ihan pilvin pimein kun kansa on niin härskiä, että valehtelee ihan niin kuin lystää tuolla oikeudessa. Opettajaa en huolisi. Enkä pappia. Enkä taiteilijaa. Eikä kirjailijaa. Inhimillista insinööriä voisin harkita, mutta en sellaista, joka olettaa ihmisten käyttäytyvän ja kommunikoivan kuten ihminen olisi joku laite. Joku kunnon ammatin osaava voisi käydä kuten myös joku tietyn alan muusikko.
Ihana. Hakusessa siis inhimmillinen insinööri:)
ovat kaikki niin ihania :))))
voi voi kun olis vielä nuopri ja nätti, niin vaihtaisin heti...
mut joo, onhan niitä ihania vanhempia sentlemännejä lääkäreitäkin kyllä näkynyt, kun olen potilaana maannut ;))))