Mitenköhän olis - pysyisköhän tuo ipana pyöränkyydissä, jos
laitan ipanan kantoliinalla reppariin ja pyöräilen vaikkapa kauppaan tms?
Kommentit (7)
Vähintään lapsella pitäisi olla kypärä, mutta silti en suosittelisi. Pyörällä kun jää auton alle ja kaatuu asfalttiin, tulee pahaa jälkeä.
Vähintään lapsella pitäisi olla kypärä, mutta silti en suosittelisi. Pyörällä kun jää auton alle ja kaatuu asfalttiin, tulee pahaa jälkeä.
Jos laittaa lapselle kypärän päähän?
Jos lapsella on turvaistuin pyörässä tai se istuin pakkarilla niin kaipa se yhtälailla pahaa jälkeä tulisi jos auton alle sattuis jäämään?
Ajatuksia, ajatuksia vain, olisiko kuinka toimiva/turvallinen systeemi, huolimatta siitä meneekö se edes koskaan toteutus asteelle... :D
Tavallisessa pyöränistuimessa voi hyvin kuljettaa jo 7-8kk ikäistä ja on paljon, paljon turvallisempaa.
Vähintään lapsella pitäisi olla kypärä, mutta silti en suosittelisi. Pyörällä kun jää auton alle ja kaatuu asfalttiin, tulee pahaa jälkeä.
Jos laittaa lapselle kypärän päähän? Jos lapsella on turvaistuin pyörässä tai se istuin pakkarilla niin kaipa se yhtälailla pahaa jälkeä tulisi jos auton alle sattuis jäämään? Ajatuksia, ajatuksia vain, olisiko kuinka toimiva/turvallinen systeemi, huolimatta siitä meneekö se edes koskaan toteutus asteelle... :D
Tuntuisi, että repussa lapsi voisi vielä musertua äidin painon alle, kun taas istuin ehkä vähän suojaisi kolhua... Siis jos esimerkiksi jäisi auton tönäisemäksi ja kaatuisi maahan.
Ainakin noissa kantovälineissä näkyy olevan kieltomerkit. En tiedä, miten sitten vakuutukset, syytteet yms. jos jotain sattuisi. Epäilisin, että todettaisiin äidin toimineen väärin..
Korkeintaan jos sellaseen peräkärryyn saa turvaistuimen.
Selkä täräjää istuimessakin sen verran etten laittaisi edes pyörän istuimeen takapaksille.
kun se istuinhan on sen metallivarren (ns. jousen) varassa - ei tarakan päällä.
Korkeintaan jos sellaseen peräkärryyn saa turvaistuimen. Selkä täräjää istuimessakin sen verran etten laittaisi edes pyörän istuimeen takapaksille.
nopsaan, ettei pääse karkaan :)