Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Legolandissa käyneet: mitä vaihtoehtoja on, jos pakettimatka 2500 euroa on liian kallis?

Vierailija
30.04.2011 |

Perheeseen kuuluu 2 lasta 4 ja 5 vuotta.

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yöpyä hostelleissa ja teltassa.



Näin meijän naapurit teki.

Vierailija
2/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuokrata mökki järven rannalta ja viettää ihan reilusti perheen kanssa rauhassa omaa aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

me ei olla käyty Tanskassa mutta yleisneuvona sanoisin että eikun menoksi!Ota selvää lautoista,omalla autolla aika edullista.Soita matkatoimistoihin ja kysele!Yöpyä voit leirintäalueilla tai motelli/hotelli...me suunnataan taas Eurooppaan Puolan läpi!IHANAA!Rohkeesti vaan matkaan!Navigaattori on loistava keksintö!

Vierailija
4/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lennot 4-henkiseltä perheeltä suuntaansa noin 250 e (eli 500 e yhteensä) ja majoitutaan jonnekin Zimmer frei -majoitukseen + vuokrataan auto muutamaksi päiväksi.

Vierailija
5/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ajomatka Ruotsin läpi 4 vuotiaalle liikaa?

Vierailija
6/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten Saksaan pääsee noin halvalla?

Onko ajomatka Ruotsin läpi 4 vuotiaalle liikaa?

Ostaa liput ajoissa ja välttää halutuimpia päiviä & ruuhkasesonkia. AirBerlin ja Blue1 ainakin lentävät Suomesta.

Ruotsin läpiajo on ihan urakka, kannattaa miettiä omaa ja lapsen jaksamista, mutta ei se mahdotonta ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tampereelta Frankfurt Hahn:iin meno-paluu 2 aikuista ja 2 lasta 350. Auton vuokraus ma-pe. Ensimmäinen yö kentän lähellä ja seuraavana päivänä (n. 400 km) ajo lähelle legolandia. Siellä muutama yö, käynti mm. legolandissa. Paluu kentälle ja lento Suomeen. Ostettiin netin kautta lippupaketti legolandiin (sisälsi ainakin sisäänpääsy, jäätelö, ruoka+juoma) - kannatti.



Reissun kustannukset (lennot+auton vuokra+hotelliyöpymiset+legoland-liput) varmasti alle 1500 €, tarkkaan en muista..

Vierailija
8/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tampereelta Frankfurt Hahn:iin meno-paluu 2 aikuista ja 2 lasta 350. Auton vuokraus ma-pe. Ensimmäinen yö kentän lähellä ja seuraavana päivänä (n. 400 km) ajo lähelle legolandia. Siellä muutama yö, käynti mm. legolandissa. Paluu kentälle ja lento Suomeen. Ostettiin netin kautta lippupaketti legolandiin (sisälsi ainakin sisäänpääsy, jäätelö, ruoka+juoma) - kannatti. Reissun kustannukset (lennot+auton vuokra+hotelliyöpymiset+legoland-liput) varmasti alle 1500 €, tarkkaan en muista..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saatte mukavan viikon reissun reilulla tonnilla!



Eli ollaan reissattu mooooooonta kertaa Tanskaan noin. Mukava maa, kaikki palvelut pelaavat ja nähtävää riittää TOSI paljon muutakin kuin Legoland, muun muassa Naestvedissä hauska huvipuisto, Joulupukin maa yms. (Tanskan suosituimpia nähtävyyksiä, muuten!) siinä matkan varrella, josta tuon ikäiset tykkäävät kuin hullu ruispuurosta...



http://www.bonbonland.dk/home-uk/



Eli. Turusta lautalla Tukholmaan, lautta on perillä jo aamulla varhain (aikaisemmin kuin Helsingistä tuleva). Siitä ajaa autolla Tanskaan seitsemässä tunnissa, kahdeksassa jos pysähdytte syömään.



Talon voi vuokrata vaikka sol og strandilta, heillä on hyvä tarjonta kaiken hintaisia lomahuoneistoja ja taloja, laatu on ollut joka kerta ainakin meidän kokemuksen perusteella se, mitä on luvattukin. Viikoksi saa alkukesästä ihan oman talonkin reilulla neljällä sadalla eurolla viikoksi!













Vierailija
10/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ajoimme 3 lapsen kanssa ja itse olin raskaana. Pysähdeltiin monta kertaa ja silti oltiin perillä Jyllannissa n. klo 18.



Meillä oli mökki vuokralla viikon. Niitä on todi paljon tarjolla monessa hintaluokassa. Tosin ne alkaa varmaan olla aika vuokrattuja tähän aikaan. Toki ei-sesonki aikaan varmasti vielä löytyy.



Meillä maksoi kokonaisuudessaan varmaan 2500€ 1,5 vkon reissu. Sisältäen kaikki bensat ja rannekkeet ja syömiset yms.



1000€ ei kyllä mitenkään riitää...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelen lämpimästi:



www.sologstrand.com



Vierailija
12/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä lähtee kaksi 4-hengen perhettä. 3 yötä tosi isossa, hyvin varustellussa mökissä ihan Legolandin vieressä + kaikkien lennot Helsinki-Köpis ja Köpis-Billund sekä Legolandin pääsyliput, kaikki yhteensä n. 1300 e per perhe.



Varattiin ihan normaalisti netistä edullisimmat suorat lennot ja Legolandin sivuilta majoituspaketti. Omatoimisuus siis todella kannattaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja junalla ja bussilla Billundiin. Me lennettiin Hampuriin ja mentiin sieltä junalla. Hotellissa kaksi yötä Billundissa.

Vierailija
14/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

juna ja bussilipu alta satasen, aik paljonkin. hotelliyöt tanskassa hiukan alle 200 e. Sitten tietty pääsyliput. Olimme sitten myös jokusen yön Hampurissa tutustuen sen nähtävyyksiin. Ei se nyt ihan ilmaista olluyt sekään. Mutta eiks Ryanair lennä Bremeniin myös?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
30.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

etittiin Ebookersilta halvin lento Kööpenhaminaan, huomattavasti halvempaa kuin Billundiin. Ja ajankohdalla oli satojen eurojen hintaeroja, ainakin 5 hengen perheellä. Sitten vuokra-auto maksoi muutaman kympin kolmelta päivältä, ja halvimmasta päästä hotelli, en muista hintaa. Ja sillä vuokra-autolla pääsi näppärästi Kööpenhaminasta hotellille ja Legolandiin, ja muuallekin Tanskassa. Hotelli oli noin 40km Billundista, mutta meille tuo matka ei ollut liian pitkä, kahtena päivänä käytiin Legolandissa.

Vierailija
16/23 |
25.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmen hengen perhe: lennot Köpiksen kautta Billundiin, 3 yötä, meno paluu n. 1100e. Lisäksi legolandin liput, joita metsästämme seuraavaksi verkkokaupan kautta :)

Vierailija
17/23 |
25.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

uudessa kotivinkissä tanska-juttu

Vierailija
18/23 |
25.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lento Hki - Kööpenhamina, auton vuokraus Köpiksestä, 2,5 tunnin ajo Billundiin. 

Mökki tai huoneisto joko Billundista, Legolandista, Lalandiasta tai lähistöllä sijaitsevasta kaupungista (Vejle).

http://www.legoland.dk/en/

tuolta löytyy myös majoitus.

Auton vuokraus oli kohtalaisen edullista, Fiesta 200 euroa/5 päivää, + diesel ja siltamaksut jotka olivat yhteensä 70 euroa.

 

Väitän että tuolla tavalla pääsette reilusti alle 2500 euron.

Vierailija
19/23 |
25.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

me katottiin (2 aik + 2 lasta)  just matkaa legolandiin, lennot Kööpenhaminaan n. 400 €, kolme yötä Legolandin lähellä 400 € (joku lentokenttähotelli), netistä kahdenpäivän lippu 220 €, tulee noin tonni. Auton vuokra tuohon päälle.  Eka päivä ollaan Kööpenhaminassa (lento on perillä aamukahdeksalta) ajetaan myöhään iltapäivästä Billundiin, sitte kaksi päivää Legolandissa, paluupäivän aamuna aikaisin kohti Kööpenhaminaan, vaikka eläintarhaan iltapäiväksi, ja illalla kahdeksan paikkeilla lento Suomeen.

Vierailija
20/23 |
25.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="30.04.2011 klo 09:48"]

Perheeseen kuuluu 2 lasta 4 ja 5 vuotta.

[/quote]

 

Tää on nyt off topic, mutta ihan noin pienten kanssa sinne ei kuitenkaan ehkä kannata vielä mennä. Heitä ei kiinnosta ne pienoiskoossa olevat mallimaat varmastikaan niin paljon ja sit taas toisaalta saattaa jäädä iso osa huvipuiston laitteista kokematta pituusrajojen takia.

 

Mä suosittelisin ihan kaikella lämmöllä, että ootatte pari vuotta lisää Legolandin kanssa. Saatte itsekin siitä enempi irti, niin kuin lapsetkin.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi viisi