Tietääkö kukaan vietetäänkö pääsiäistä Tallinnassa tulevana viikonloppuna?
Pääsiäisen aika vaihtelee Suomessa joka vuosi. Kuka sen päättää milloin vietetään?
Kommentit (11)
oli katugallupiin haastateltu 16-vuotiasta suomalaispoikaa, joka kuuli juttua tehneeltä toimittajalta ensimmäistä kertaa, että pääsiäinen on kristillinen juhla.
Tuli vaan tästä mieleen.
samaan aikaan Virossa, mutta siellä ei ole juurikaan rajoituksia aukioloissa tms.
Virossa on tosin vain yksi pääsiäispäivä, joten maanantai on tavallinen arkipäivä. Erimieltä olen siinä, ettei pyhät näkyisi aukioloajoissa siellä.
Toki ne ostoshelvetit Tallinnassa ja hypermarketitkin on ihan mukavasti auki, mutta muualla maassa on perjantai ja sunnuntai tosi rauhalliset. Kun se Tallinna ei ihan koko Viro ole kuitenkaan :)
kaupat auki pääsiäisenä enemmän kuin Suomessa. Tähän perustan tuon väitteeni, voin tietty muistaa väärin. Tallinnasta ei havaintoa.
Tukholmassa ei vietetä mitään juhlia koska se loukkaa monikulttuuria. Joulu, pääsiäinen, vappu ei näy siellä mitenkää eikä ole yhteistä kokemusta näistä
samaan aikaan Virossa, mutta siellä ei ole juurikaan rajoituksia aukioloissa tms.