Minkälainen istuin autoon 3 vuotiaalle?? Riittääkö auton omat vyöt?
Olen ihan pihalla näissä asioissa, koska aiemmin ei ole ollut autoa käytössä, joten auttakaa minua pliis!
Lapsi on siis kolme vuotias ja 14 kiloa. Moni isompien lasten istuin näyttäisi olevan 15 kilosta ylöspäin. Kannattaisiko ostaa tämmöinen?
Ja tarviiko siinä istuimessa itsessään olla vyöt, vai ostanko sellaisen missä vedetään vain auton omilla vöillä kiinni? Kuulostaa jotenkin hurjalta minun korviini, että noinkin pieni pärjäisi pelkästää niillä, jos kolari sattuisi.
Kommentit (7)
Päädyimme sellaiseen palkilliseen turvavyöistuimeetn. On hieman tukevampi kuin pelkkä vyöistuin.
Niitä on useita, mutta me ostimme Concord Transformer T Pron. Isofix-kiinnikkeillä. Käy tsekkaamassa, on ainakin hyvät sivusuojat ja tukeva.
tälläisen turvavyöistuimen, jossa siis korkoke, sivutörmäyssuojat ja turvavyönohjain. Paino tosi 15kg alkaen, mutta teillä tulee se ihan just täyteen. Isofixillä tietty, jos autossa sellaiset on.
http://www.lastenturva.fi/kauppa/product_info.php?cPath=93_97&products_…
Sitten on tietty näitä istuimis esim britäxin evolva, joka toimii ensin 5-pistevöillä turvaistuimena ja sitten lapsen kasvaessa turvavyöistuimena. En kuiteskaan usko, että teidän lapsi enää mahtuu (kauaa ainakaan) 5-pistevoihin, joten en hankkisi tätä enää
http://www.lastenturva.fi/kauppa/product_info.php?cPath=93_96&products_…
mä ostin 3-vuotiaalle tällaisen
http://www.kiddy.de/fi/kiddy-turvaistuimet/lasten-turvaistuimet-9kk-12v…
Uskon, että tällä mennään todella pitkä aika. Pituuden pitäisi riittää sinne 135 senttiin asti.
Jos 3 v painaa nyt 14 kg, niin se voi olla vuosikin ennen kuin painaa 15 kg.
... tällainen http://www.fincaro.fi/comfy.php
Ja koska sen saa lopuksi pelkäksi istuinkorokkeeksi, pitäisi mennä aika pitkään :D
että hinta korreloi aina laatua. Jos hankkii monitoimi-istuimen, jonka hinta on 100 e, ei se vain voi olla kovin laadukas ja turvallinen.
Itse luotan tunnettuihin merkkeihin ja hinnakkaampiin tuotteisiin. Yleensä (siis YLEENSÄ) näissä kalliimmissa on käytetty enemmän rahaa kehitystyöhön, testauksiin ja materiaaleihin.
Meidän valinta oli tämä linkitetty.
http://www.sasima.fi/Concord/Driving/Transformer.html
ostamaan lapsellesi yhden näistä lapsen mukana kasvavista,eli kiddy,evolva,concordia,pallas.
Lapsen kasvamiseen 14->15 kiloon voi viedä aikaa.Ja tuo painoraja on sellainen että kolaritilanteessa lapsen ollessa alipainoinen turvavyö ei välttämättä "tunnista" että siinä on joku eikä näin ollen stoppaa...
Kyseessä on kuitenkin aika pieni lapsi joten en hätäilisi noiden isompiin turvaistuimiin siirtämisen kanssa..
mutta usein 3-v on niin iso, että on pakko siirtyä turvavyöistuimeen. Niissäkin on malleja, joisa on sivusuojaa, tukea nukkumiseen ja hyvät ohjurit auton turvavöille.
Pikkulapsella kolarissa hankalin suojattava on niska, jos painava pää heilahtaa kovasti, ja siihen ei oikein auta muu kuin selkä menosuuntaan, mikä taas ei onnistu, jos pituutta on liikaa.