Vaikuttaako äidin syömiset rintamaidon kaloripitoisuuteen?
Täysimetän juuri 3kk täyttänyttä vauvaani ja tyttö kasvaa toosi hyvin..painaa jo 6.9kg ja on 60cm.
Voiko tuo painonnousu johtua omista syömisistäni? Eli jos söisin kevyemmin, niin maito olisi "laihempaa"? Vauva on nyt saman painoinen kuin isoveljensä kuukautta vanhempana..
Kommentit (12)
Oikeasti alko huolestuttaa, et miten tuo vauva noin nopeesti kasvaa. On kyllä älyttömän suloinen pallero ja yhtä jäntevä kuin veljensäkin oli:) t:ap
Sori oli pakko huutaa :D
Ei mutta mun kokemuksella sillä on isokin merkitys. Esikoisen aikaan söin kevyesti ja pumpatun maidon pinnalle tuli hädin tuskin muutama "hile" kermaa. Maito oli sellaista laihan näköistä harmahtavan vetistä.
Nyt kuopuksen kohdalla taas olen syönyt todella tuhdisti ja pumpattuun maitoon nousee 20% kermaa! (edelleen, vaikka vauva on 7kk) Ihan järkysti :D Vauva ei ole edes jaksanut kovin paljon juoda kerrallaan, kun on niin tuhtia maitoa. Mulla ei alkuunsa tullut paljon maitoa, joten sain täältä vinkiksi korvata määrän laadulla ja tottavie se toimi! Minunkin vähemmät maidot riittää, kun on täyttä tavaraa.
Olen miettinyt, onko syömästäni sokerista haittaa myös vauvalle, vai kasvatanko sillä vain omaa diabetesriskiäni. Luulisi, että se jotenkin tasoittuu ja maitoon menee vain sitä, mitä vauva tarvitsee.
- ei-ap
se, että rintaruokitut alussa kasvavat nopeasti. Älä murehdi nopeaa kasvua jos vauva kerran vaikuttaa voivan hyvin. Rintaruokittu vauva, jota ruokitaan hänen omaaan tahtiinsa saakin olla pullukka ja monet ovatkin. Meillä ainakin vauva kasvoi todella lujaa tuossa vaiheessa mutta hänellä tapahtui kyllä notkahdus tai jopa romahdus niin, että nyt tosi hoikka ja lyhytkin kaksivuotias.
että käsittääkseni enemmän vaikuttaa esim. se syöttääkö miten tiuhasti ja syöttääkö öisin (silloin maito rasvaisempaa) jne. Mutta vielä, älä vaan laita vauvaasi laidutuskuurille. Terveellisesti ruokavaliosta ei toki ole haittaa itsellesi mutta kaloreita pitää saada tarpeeksi, laihdutusta imetysaikana ei suositella.
Äidinmaidon rasvaprosentti voi ihan oikeesti nousta sillä ruokavaliolla.Joku tossa jo kertokin et enempi tihee syöttäminen varsinkin öisin lihottaa vauvoja.Täytyyhän siihen joku selitys olla miksi miltei kaikki lihavimmat/isoimmat vauvat on usein just täyimetettyjä.
että imetettyjen vauvojen paino tyypillisesti nousee aluksi paljon enemmän kuin korvikevauvojen. Sitten 4-6kk iässä tulee "notkahdus" eli se paino vain palaa takaisin nollakäyrille.
Neuvolassa on kai vieläkin enimmäkseen korvikeruokittujen vauvojen käyrät mallina, kannattaisi niiden vaihtaa imetettyjen käyriin, jos sitä imetystä haluaa lisätä.
ja minä kun olen aina ollut siinä käsityksessä, että rintaruokitut vauvat kasvavat alussa nimenomaan hitaammin, syystä että äidinmaito nousee useinkin vasta 3-5 päivän kuluessa, ja siksi, että rinnalta syöminen on vauvalle jossain määrin vaikeampaa eli energiaa kuluu enemmän syömiseen kuin pullosta syödessä. Vai puhutaanko nyt tilanteesta, jossa maidontulo on jo vakiintunut eikä ensimmäisistä viikoista?
Maidossa ei kulje rasva tai kalori vaan lapselle menee rakennusaineita.
Jos äiti syö vaikka munkkeja muttei RAVINTOA niin ei lapsi voi hyvin, lapselle jää vajeeksi kaikki tavalliset ravinnon hivenaineet sunmuut.
Maidossa on pieniä eroja. Joku polttaa tupakkaa ja siirtää raskasmetalleja sisäisesti nautittuna lapselleen.
Rasva on epäoleellinen asia, vaan se että maidosta saa monipuolisesti kaikkea. Siis ihminen joka syö tavallista pöperöä tarjoaa maidollaan lapsellensa kaiken tarpeellesen kuin se joka kiskoo kaloririkasta mutta totaalisen tyhjää ravintoa!
Mutta yleensä sanotaan, että keskimäärin ensimmäiset puoli vuotta imetetyt kasvavat nopeammin. Ja myös oma arkikokemukseni tukee tätä. Meillä ainakin ihan ensipäivät lapsi ei kasvanut kovin hyvin (sai myös pullosta rintamaitoa kun syntyi ennenaikaisena mutta kun kasvu lähti liikkeelle se oli ensi kuukausina hurjaa. Tosin oleen ymmärtänyt myös, että pullosta syöminenkin voi olla vauvalle vaikeaa eli rinnasta syöminen ei itsestäänselvsti ole vaikeampaa ja ihokontaktissa vauva pystyy esim. pitämään ruumiinlämpöään paremmin yllä.
Ei se, jota lainasit mutta jo aiemmin ketjuun vastannut.
että imetettyjen vauvojen paino tyypillisesti nousee aluksi paljon enemmän kuin korvikevauvojen. Sitten 4-6kk iässä tulee "notkahdus" eli se paino vain palaa takaisin nollakäyrille.
Neuvolassa on kai vieläkin enimmäkseen korvikeruokittujen vauvojen käyrät mallina, kannattaisi niiden vaihtaa imetettyjen käyriin, jos sitä imetystä haluaa lisätä.