Diabeteslapsi päivähoidossa, tietääkö kukaan
viekö diabeteslapsi kahden paikan päivähoidossa?
Kommentit (10)
Ei vie kahden paikkaa, ihan normaalisti menee. Saimme koulutusta ennen lapsen tuloa. Hyvin meni kaikki.
Olen lastenhoitaja
Vastuu on kuitenkin suuri ja toimenpiteitä useita kertoja hoitopäivässä. Saman korvauksen sain lapsesta jolla oli kipsi jalassa. 2
Sais se mustakin olla ainakin tuplasti suurempi.
-diabeetikon äiti
diabeetikot ovat kahden paikalla, mikä on mun mielestä ihan kohtuullista siihen vastuuseen nähden, mikä hoitajilla on.
T:lastentarhanope
aikoinaan oli yhdellä naapuriryhmässä olleella diabetes-lapsella oma erityisavustaja. Mikä sikäli tuntui oudolta, kun itselläni oli 2 avustettavaa (kehityshäiriötä, dysfasiaa, kehitysvammaa, jne.).
paikalla ja kolmivuotiaasta on kyse. paljon on lisännyt meidän työtä ja tarkkana pitää muistaa olla. Jokainen meistä rtyhmän aikuisista on opetellut mittaamaan verensokerin aina ennen ruokailua ja laskemaan hiilarit kullekin aterialle. Oman lisän tuo tarkkailu jos ei ruoka maistukaan.Eikä saada mitään lisäkorvausta. Olen lastentarhanopettaja.
Eihän sielläkään kukaan ole kahden paikalla, vai?
Mutta pitäisikö olla?
On normaalilla paikalla ja korvausta saan 55e kuussa.