Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä meidän pihassa on pesinyt?

Vierailija
13.04.2011 |

Nyt kun lumi suli, paljastui sen alta mieletön määrä kiemuraisia käytäviä nurmikon päällä. Eivät siis ole syviä, vaan siinä murmikon pinnassa on heinistä tms. tehtyjä käytäviä, ihan valtavasti!



Mansikkamaan kohdalla näistä käytävistä on kaivauduttu myös maan alle, eli luultavasti ovat käyneet syämässä mansikanjuudet parempiin mahoihin >:(



Onko tuo myyrä, vai hiiri? Tonttimme rajaa kuivaan mäntymetsään, siltä ovet tulleet. Käytäväverkostot alkaa tonnti/metsän rajalta ja jatkuvat pitkälle nurmikolle. Näitä pitkiä käytäväsysteemejä on yhteensä isolla pihallamme yli kymmemen.



Turha täällä metässä on mitään kasvattaa. Vaikka kuinka yrittäis suojata, joka talvi/kevät joku elukka tuhoaa kaiken työn. :((( Kivikkopuutarha taitaa olla toimivin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mansikat on makeita...:/

Vierailija
2/5 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ne kannattaa hävittää koska sitten tulee myös käärmeitä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

peltomyyrä tms. jotka siis täysin eri asia, kuin maamyyrä/kontiainen.

Vierailija
4/5 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tajunnut edes vielä ajatella. Täällä on tunnetusti paljon kyykäärmeitä, viime kesänäkin pihallamme nähtiin kaksi. Ensi kesänä ei sitten päästetä lapsia pihalle ilman kumppareita!



Vierailija
5/5 |
13.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ovat suhteellisen pieniä ympärysmitaltaan.

Jos on kaivauduttu maan allekin ja käytävät ovat isompia, niin teillä on varmaan vesimyyriäkin.

Maamyyrä ei tee tollaista ollenkaan, se ei tuhoa mansikanjuuria eikä tee maan päälle näkyviä käytäviä. Maamyyrä on hyönteissyöjä, se syö pääasiassa matoja, se ei syö ollenkaan kasviksia. Maamyyrä elää myös niin syvällä olevissa käytävissä että niistä näkyy ulospäin vain pienet keot, joista se työntää multaa ylospäin.