7v. poika: "mä uskon, että mä oon homo"
Olen IP-kerhossa töissä, ja kuuntelin lasten keskustelua. Tämä 7-vuotias poika kuiskasi (kovaan ääneen) kyseisen lauseen kavereilleen ja alkoi siinä luettelemaan, kestä kaikista pojista tykkää. Ihana... :)
Kommentit (6)
on se latenssivaihe, kun oma sukupuoli on jees ja vastakkainen yök. Mutta kaikkihan on mahdollista.
Luulenpa, että kyseinen poika sekoitti nyt tykkäämiset ja ihastumiset, mutta toki on ihmisiä, jotka tuossa vaiheessa jo tietävät, mitä ovat ja se on mielestäni hieno juttu! :)
Ap
eikä tuon ikäisen tarvitsisi todellakaan miettiä onko mahdollisesti hetero vai homo :(
Kyllä minä olen kuullut joidenkin homoseksuaalien kertoneen heidän jo jostain viisivuotiaasta asti tienneen kristallinkirkkaasti, kummasta sukupuolesta he ovat kiinnostuneita romanttisesti. Voi olla kyse siitä, tai sitten ihan vaan siitä ettei poika tajua koko jutun eroa kaveruudesta vielä.
Mukavaa jos poika saa pohdiskella noita juttuja ääneen ihan ilman ahdistusta ja kenenkään nolaamatta! Sillähän ei ole väliä kuinka "oikeaan osuu" hänen tämänhetkinen arvionsa - ihan vaan toi luonollinen avoimuus asian suhteen lämmittää minunkin sydäntäni.
Minunkin tyttäristäni toinen pohdiskeli pitkän aikaa tuossa viisi-, kuusi-vuotiaana että jos menisikin myöhemmin tytön kanssa naimisiin eikä pojan. Sanottiin hänelle ihan vaan että sen hän saa sitten itse päättää kun aika koittaa.
no kyllä mun mielestä on aika sairasta jos muka 5-vuotiaana on "romanttisesti" kiinnostunut kenestäkään.
niin kauan kuin muistan, myös päiväkoti-iässä, eikä siinä minusta ole mitään sairasta. Ihan normaalia. Omat lapsenikin ovat päiväkoti-ikäisinä olleet ihastuneita. Ja ainakin oma seksielämäni alkoi kohtuullisen myöhään.
En tiedä, olisivatko omat lapseni tietäneet 7-vuotiaana mikä on homo, ja tosiaan kannattaako noita tuossa iässä liikaa miettiä, mutta tosiaankaan ei kannata asiaan puuttua mihinkään suuntaan. Eikä missään suvaitsevaisuuden puuskassa myöskään leimata lasta homoseksuaaliksi, sekin voi olla kasvavalle pojalle taakka, jos kuitenkin asia vielä elää.
on se latenssivaihe, kun oma sukupuoli on jees ja vastakkainen yök. Mutta kaikkihan on mahdollista.