Yhdistelmäpillerit 15-vuotiaalle?
Mitäs olette mieltä vai mikä olisi luotettavampi ehkäisykeino? Terve ja urheilullinen tyttö...Pidempiaikainen 'vakava' seurustelusuhde. Kunnollisia ovat molemmat.
Kommentit (14)
eikä mielialavaihteluja. Tuossa iässä myös hiukset rasvoittuvat pillereiden ansiosta. Eli kannattaa varoittaa tyttöä, että pillereiden sivuvaikutukset on joskus aika hurjia, ihan pituuskasvun tyrehtymisestä alkaen.
helppo käyttää, niin tavalliset e-pillerit ovat hyvä ratkaisu 15- vuotiaalle. Luotettavampia ovat hormonikierukka ja sterilisaatio. Hormonikierukka ei kuitenkaan ole ensisijainen ehkäisymenetelmä 15-vuotiaalle synnyttämättömälle tytölle ja sterilisaatiota ei lain mukaan voi tehdä tuonikäiselle.
ja selluliitti sekä haluttomuus myös. Ei tyttö ole vielä pillereitä pohtinut vaan minä itsekseni, kun tuo seurustelu on selvästi käynyt vakavammaksi, että asia voi olla kohta ajankohtainen. Mietin omaa kantaani asiaan, koska kyllä tyttö arvostaa mielipidettäni...Tyttö on kyllä kilpaurheilija, joten en tiedä mahtaako sitä selluliittiä tulla silti...
Turha vouhottaa liikaa sivuvaikutuksista. Useimmilla ne eivät ole kovin radikaaleja ja tilanne selviää jokaisen kohdalla vain kokeilemalla. Pituuskasvu loppuu tytöillä joka tapauksessa n. 2 v. kuukautisten alkamisesta.
Parempi 15-v ja pillerit kuin 15-v ja abortti. Pelkkä kondomi ei ole kuitenkaan läheskään yhtä luotettava.
aloitin 15 vuotiaana ja söin pillereitä yli 10 vuotta. Sopivat täydellisesti ja olivat luotettavat. Vakikumppani oli monta vuotta ja kun vaihtui, pidin huolen myös kumin käytöstä.
Auttoivat myös ihanasti menkkakipuihin ja rytmittivät ja lyhensivät muuten niin pitkää ja runsasta vuotoa. elämä helpottui todella paljon.
26-vuotiaana toivoin lasta, lopetin pillerit ja tulin samantien raskaaksi. Eli hyvä, että tuli ehkäisystä pidettyä huolta kun noin nopsaan tärppäsi...!
Säännöllisitä kontrolleista, papa-kokeista ja verenpaineen seurannasta täytyy pitää huolta, samoin kuin muistaa se, että vain kumi suojaa taudeilta!!!
ite hankin 15.v yhdistelmäpillerit.
Oikein hyvin sopi eikä mitään sivuoireita ollut,enkä tosiaankaan lihonnut.Olinpa viksu ja reipas tyttö:)
mutta muutenhan ne oli ihan hyvät.
tämä paatos.
Ap minullakin on samanikäinen tyttö ja seksielämän on aloittanut, tosin ei ne sitä kerro ensimmäiseksi äidille.
Kondomia ovat käyttäneet ja itse ne hankkineet ja ehkäisystään huolehtineet.
Nyt on tytöllä e-pilleriresepti ja aloittaa ne seuraavista kuukautisista.
Kannattaa käydä koulun terkkarilla ja saa sieltä ohjauksen ehkäisyneuvolaan josta antavat 3 kk pillerit ilmaiseksi.
Vastuulliseen vanhemmuuteen kuuluu puhua ja ohjata myös ehkäisyasioissa. Nykynuorista suuri osa aloittaa seksielämänsä 15-16 vuotiaina, osa jo 12-vuotiaina.
se seksielämä kannattaa aloittaa 15veenä. onhan sitä jo aikuinen.
siis mitä ihmettä että vanhemmat huolehtii lastensa ehkäisystä!? onhan se nyt että on kypsä harrastamaan seksiä mutta ei osaa itse hoitaa ehkäisyä kuntoon
haloo nyt ihan totta hei missä mennään seksi ei ole vain jotain kivaa tekemistä alaikäisten kesken vaan sillä voi oikeasti olla seuraamuksia vaikka olis kuinka huolellinen, enkä tarkoita vain raskaaksi tulemista.
miksi miksi miksi te ette kasvata lapsianne niin että niillä olis halua olla vielä lapsia eikä kiirettä aikuistua tai harrastaa ihan totta vain aikuisten juttuja
niistä pillereistä en osaa sanoa mitään. eikö tosiaan olis niiden kahden aikuisen jotka seksiä harrastavat asia hoitaa ehkäisynsä kuntoon?
se seksielämä kannattaa aloittaa 15veenä. onhan sitä jo aikuinen.
siis mitä ihmettä että vanhemmat huolehtii lastensa ehkäisystä!? onhan se nyt että on kypsä harrastamaan seksiä mutta ei osaa itse hoitaa ehkäisyä kuntoon
haloo nyt ihan totta hei missä mennään seksi ei ole vain jotain kivaa tekemistä alaikäisten kesken vaan sillä voi oikeasti olla seuraamuksia vaikka olis kuinka huolellinen, enkä tarkoita vain raskaaksi tulemista.
miksi miksi miksi te ette kasvata lapsianne niin että niillä olis halua olla vielä lapsia eikä kiirettä aikuistua tai harrastaa ihan totta vain aikuisten juttuja
niistä pillereistä en osaa sanoa mitään. eikö tosiaan olis niiden kahden aikuisen jotka seksiä harrastavat asia hoitaa ehkäisynsä kuntoon?
Minkä ikäisiä sinun lapsesi on? Vaikka kuinka omaat korkeat arvot, niin ei kaikki mene aina niinkuin suunnitellaan. Ja toden totta, ei lapseni ole kysynyt minulta noista asioista, mutta aion kertoa, koska on jo pidempään seurustellut saman pojan kanssa. Eivät silti välttämättä ole suunnitelleet harrastavansa vielä seksiä, mutta voi olla hyvin mahdollista...itse olen ollut vain ja ainoastaan mieheni kanssa niin, tosin aloitimme seurustelun 16-vuotiaana. Suhde tuntui hyvältä, turvalliselta ja oikealta, joten seksin aloitimme n. 5 kk:n kuluttua seurustelun alusta. Haluan pohtia oman kantani asiaan. VAi oletko sitä mieltä, että kun lapsesi kertoo olevansa raskaana, niin räyhäät, että mitäs on tullut tehtyä?! Todellakaan ei nuoret aina toimi niinkuin vanhemmat sanoo. Herää siis pilvilinnatasi tai voit luulla niiden tekevän niin. Minulle riittää, että se tapahtuu omasta halusta kunnon seurustelusuhteessa ja nimenomaan rakkaudesta...
en ole pilvilinnoissa, tietääkseni.
jätän kommentoimatta lasteni (oletus) ikää tai työnkuvaani. Tietysti on eri asia että keskustelet lapsesi kanssa ehkäisystä, se on hieno juttu. Toivottavasti keskustelet seksistä, itsetyydytyksestä, rakastamisesta, rakkaudesta, itsensä hyväksymisestäkin (hyvä vinkki on esimerkiksi omat rajat-sivusto netissä).
Olet itse tehnyt miten olet tehnyt ja tottahan ihminen perustelee omat valintansa itselleen jotta pärjää psyykkisesti. En silti missään määrin kannustaisi nuorta harrastamaan alaikäisenä seksiä. Se on eri asia kuin räyhätä jos on tullut raskaaksi. Kyse on siitä että keskustelee ja kasvattaa jo niin nuoresta alkaen ja niin pitkäjänteisesti että kun seksin aika on, on ihminen kypsä siihen henkisesti kuin fyysisestikin, tästä osoituksena esimerkiksi se että kykenee itse hoitamaan ehkäisyn eikä ole kiire.
Missään määrin en tuomitse sinua. Kannustan sinua olemaan "jarru", keskustelemaan miksi nuoresi mahdollisesti haluaisi harrastaa seksiä, mitä kaikkea siihen liittyy ja mitä kaikkea hyvää voi liittyä odottamiseen (tehtyä ei saa tekemättömäksi, aikaa kasvaa ja olla vielä lapsi jne.), toki tämä rooli on epäkiitollisempi kuin olla nuoren kaveri ja auttaa ehkäisyn hankkimisessa. Missään nimessä ilman ehkäisyä ei tule tehdä mitään, mutta se onkin eri asia kuin asioiden tekeminen toiselle eteen.
Jos nuoresi miettii, kannusta harkitsemaan vielä. On monia tapoja olla toista lähellä ja osoittaa hellyttää kuin juuri seksin harrastaminen. Itseensä tutustuminen ja oman itsensä hyväksyminen voisivat olla huomattavasti palkitsevampia valintoja tuossa kohtaa. Nuoren voi olla vaikea erottaa eri tekijöitä ihastumisen tai rakastumisenkaan taustalla, saati sitä millaisia seuraamuksia fyysisellä toiminnalla voi olla.
Kehottaisin sinua hankkimaan nuorellesi kirjallisuutta johon hän voi tutustua omassa rauhassaan ja johon hän voi myös palata keskusteltuaan kanssasi. Miettisin tuonko ensisijaisesti esille omia kokemuksiani, niillä voi olla toisenlainen vaikutus kuin toivot. Ole aikuinen, ole kalkkis, uskalla olla harkinnan kannattaja vaikka se sinusta hieman tylsän tekisikin. Sen ei koskaan tarvitse tarkoittaa etteikö nuoresi voisi tulla luoksesi huolineen, päinvastoin. Voimia.
Tiedän, että tytöllä on asiasta tietoa ja oma mielipide. Koulusta ja nuortenlehdistä tulee paljon asiasta tietoa. Työni puolesta minun on myös helppo puhua asiasta. Mielestäni tärkein asia on, että sen tekee omasta halusta eikä mielyttääkseen toista eikä yleisestä paineesta. Kokee, että se poika kenen kanssa on, on sen arvoinen, kenelle haluaa neitsyyden menettää. Olimme mieheni kanssa hengellisistä perheistä eikä meitä onneksi syyllistettyu tuollaisista asioista. Tyttöni on hyvin vastuullinen ja harkisteva, mutta haluan kuitenkin käydä nämä asiat hänen kanssaan läpi etukäteen. Taatusti tietää ehkäisyvälineet, koska ne on jo koulussa käyty koe-alueissa läpi moneen kertaan. Niissä kuitenkin kondomi nousee painottuen esille enkä itse siihen luota. Itsellä on mennyt se muutaman kerran puhki ihan mormikäytössä oman miehen kanssa. Siksi pohdin noita pillereitä, JOS nuori on niistä kiinnostunut tai edes tarvitsee niitä. Olen vain sellainen ihminen, että käyn asiat mielessä etukäteen läpi ja pohdin paljon.
Olisiko joistain pillereistä siihen apua? Haittavaikutuksia?