mikä on paras tahranpoistoaine..1 v sotkee kaiken =(
Kommentit (6)
6 lapsen kans tullu kokeiltua vaikka mitä, mutta paras on ehdottomasti sappisaippua.
Hankaa saippuaa tahran päälle palasta ja huuhtele kylmällä vedellä. Sitten uusiksi samalla tavalla jos irtosi hyvin ja jäi vielä. Jos ei irtoa kokeile kädenlämpöisellä vedellä ja sappisaippualla ja sitten saippuaa ja koneeseen.
toimii ihan nestemäinen pesuaine ja se, että pesee kaikki lapsen vaatteet 60 asteessa. Ei jää juuri tarhroja, yhteen vaatteeseen on jäänyt jotain oranssia (tomaattia/porkkanaa??), mutta missään muussa vaatteessa en ole huomannut mitään:) Enkä edes pese tahroja tuoreeltaan (mustikkakin lähti kakospesussa).
mutta ei silläkään kaikki lähde varsinkaan ne kauemmin vaatteessa olevat tahrat. Paras on tuo Vanish tahranpoistoaine. Vatiin jonku verran vettä ja Vanishia, vaatteet likoon niin jo lähtee. Tuo ainehan on periaatteessa tarkotettu pyykkipulverin sekaan laitettavksi mutta ei se sillä lailla puhdista kyllä mitään.
Vanha viesti, mutta tekee mieli nostaa, sillä sappisaippua ei mielestäni ole kyllä varmasti tehokkain. Sillä lähtee hyvin tuoreet tahrat, mutta pinttyneet ei. Itsekin käytän kotona sappisaippuaa (joka päivä on tarvetta), mutta aina välillä kun sillä ei joku lika lähde, niin käyn vanhempieni luona lainaamassa jotain perus tahranpoistoainetta ja sillä sitten aina on lähtenyt. Mutta sappisaippua on myrkytttömyytensä takia tosi hyvä.
tai ainakin minun mielestäni tuo on ehdottomasti paras. Ja myrkytön. Kun omani oli yksivuotias, mulla meni paketti parissa kuukaudessa. :D
Älä stressaa, sotkuisin vaihe on tuossa vuoden päästä jo ohi, sinne asti kun jaksat puunata ja jynssätä, niin sitten helpottaa jo jonkin verran. Yksivuotiaat on niin ihania, että jos ne ei sotkis koko aikaa, niin elämä yksivuoitaan kanssa oiskin ihan liian täydelleistä. ;)