Saanko vertaistukea?
Harkitsen eroa, koska mieheen en voi enää luottaa (pettäjä). Hirvittää ajatellakaan mitä ero lapsille tekee, on pienet lapset ja koululaisia ns. herkässä iässä. Pelkään että teen väärin eroamalla, mutta en näe meidän parisuhteessa enää pelastettavaakaan.
Miten henkisesti ja taloudellisesti erosta selviää?
Kommentit (3)
Vai joku kertaisku humalassa? Eihän se kännissäkään oikein ole, mutta itse olen miettinyt harkitsevani vahvasti anteeksi antamista sellaisessa tilanteessa. Tai ehkä tilanteen hyväksymistä ja hitaasti unohtamista. On kuitenkin niin kamalan suuret asiat pelissä, lapset ja oma avioliitto ja yhteinen talous ja asuntovelka ja kaikki. Ja se pitkä yhteinen historia - rikkoako sen sitten jonkun hairahduksen vuoksi?
Taas jos järjestelmällisesti on pettänyt, se on mielestäni erilaista, harkittua ja ilkeämielistä.
Vaikea sanoa mitä oikeasti tekisin ja miltä tuntuisi. Kunhan mietin.
Kyllä minäkin antaisin kännihairahduksen anteeksi, tai ainakin vakaasti yrittäisin.
t. ap
Vai voisitteko jatkaa yhdessä asumista ja yhteistä taloutta, mutta muuten erillistä elämää? Voisitte olla kavereita. Sitten voisit sinäkin ottaa rakastajan, jos haluat.