kauhee ummetus
Raskaana ollaan ja ummetus vaivaa:(
Pelkään aina "pusetessani" että vauva voi huonosti mahassa ja lisäksi että päässääni pamahtaa verisuoni.
Tämä onkin suurin ongelmani ollut raskausaikana...ja kaikki konstit on käytössä (luumut, liikunta, veden juonti, Levolac, kuitupitoinen ruoka....)
Kommentit (8)
Ap kyllä sanoo nimenomaan noita kokeilleensa.
Minulla oli myös molemmissa raskauksissa ihan tolkuton ummetus. Vauva vaan painaa sen verran loppuraskaudessa suolistoa, ongelma poistui heti synnytyksen myötä.
Mulla toi hetkellistä apua peräruiskeet. Mutta ei pitkäaikaista nekään, tietenkään.
Rasiallinen viinirypäleitä niin johan alkaa toimia, ja kun vatsan saa toimimaan, toimintaa pidetään yllä syömällä joka päivä viinirypäleitä, n. 1/3 rasiaa riittää. Ainakin itselläni on takuuvarma vatsan toimittaja!
kuulostaa erittäin oudolta, mutta mulla toimii se, että ajattelen kakkaamista niin vatsa yleensä hetken päästä alkaa toimia.
Kuinka paljon vettä juot? Sen määrää pitää lisätä, jos lisäät kuituja ruokavalioosi. Oletko kokeillut juoda aamulla ison mukillisen huoneenlämpöistä vettä välittömästi herättyäsi? Myös (pehmeän) rasvan lisääminen ruokavalioon kuitujen lisäksi voi auttaa, jotkut ottaa ummetukseen öljyä suoraan pullosta.
Itsekin olen raskaana ja samaa vaivaa on, mutta jostain ihmeen syystä tuo mielikuvaharjoittelu on tehonnut parhaiten, visualisoin siis mielessäni koko toimituksen useaan kertaan. :D :D Siis kuulosta todella epämääräiseltä, mutta se vaan toimii!
toilaxia, niin alkaa homma skulaamaan.
syö reilusti kuivattuja hedelmiä, luumua, taatelia, viikunaa... se yleensä auttaa.
persepanot auttaa tuohon. Ei sitten myöhemmin enää ummeta.