Voi ei, lapsi näki alennustilani :( P*skoin housuuni :(
Lapsi oli vatsataudissa joku aika sitten. Siitä parantunut. Tänään oltiin puistossa, josta lähdettiin kiireellä kotiin kun oma vatsani tuli kipeäksi... Ihan kotiportailla alkoi vaan lurista housuun, ei voinut mitään vaikka kuinka yritin pidättää. Ryntäsin vessaan, lapsi viittä vaille 3v jäi kuravaatteillaan seisomaan eteiseen... Sieltä sitten hiipi vessan ovelle (jota en ehtinyt sulkea) ja katsoi minua ihmeissään.
- Äiti?! Tuliko sulla kakka housuun?! johon minä tuskissani ja naama punaisena että
- Joo. Vähän tuli. Äitillä taitaa olla mahatauti nyt.
- Voi ei... Sipulikakka housussa... Voi ei....
Tätä se nyt on sitten toistellut täällä jo parin tunnin ajan. Palaa aina siihen, miten äidillä tuli maha kipeäksi ja sipulikakka housuun. TOsi kiva jos muistaa tätä toitottaa tulevinakin päivinä vielä, esim. puistossa, kerhossa tms. Yllättävän hyvä muisi tuntuu olevan, juuri kertoili parin viikon takaisista tapahtumista ihan spontaanisti.
En kestä. Paha olla ja hävettää jo tulevat päivät.
Kommentit (11)
TOsi kiva jos muistaa tätä toitottaa tulevinakin päivinä vielä, esim. puistossa, kerhossa tms. Yllättävän hyvä muisi tuntuu olevan, juuri kertoili parin viikon takaisista tapahtumista ihan spontaanisti.
En kestä. Paha olla ja hävettää jo tulevat päivät.
Itse pitäisin kyllä nyt ainakin muutaman päivän loman noista sosiaalisista tilanteista ja yrittäisin mahduttaa siihen väliin mahdollisimman jänskiä ja spektaakelimaisia juttuja, jotka syrjäyttäisi tuon tapauksen lapsen päällimmäisestä muistista. :D Mutta olenkin aika hirveän nolona aina vessajuttujen suhteen.
Ja pysyä poissa ihmisten ilmoilta.
On totta, että mahavaivat on luonnollisia... Mutta silti punastuttaa ajatus, että lapsi alkaa jakaa kokemustaan naapurin miehen (päivittäisen leikkikaverin isän) kanssa.. :-/
Ap
mut nythän sä vatsataudin varjollakin voit pysytellä kotosalla lapsen kanssa.
Sattuuhan noita!
nimim. eräs samaan aikaan vatsataudissa yrjönnyt ja housuun paskonut
lapsi tuli viereen ja kysyi: Oletko syönyt kakkaa?
Onneksi en sentään laatoittanut samalla..
ap ( joka varmasti pysyy kotosalla, etten ketään tartuta)
mut nythän sä vatsataudin varjollakin voit pysytellä kotosalla lapsen kanssa.
Sattuuhan noita!
nimim. eräs samaan aikaan vatsataudissa yrjönnyt ja housuun paskonut
- Voi ei... Sipulikakka housussa... Voi ei.... Tätä se nyt on sitten toistellut täällä jo parin tunnin ajan. Palaa aina siihen, miten äidillä tuli maha kipeäksi ja sipulikakka housuun.
En ole huvittunut "alennustilastasi" enkä tapauksesta muutenkaan, mutta en tiä, jotenkin kertomuksesi pisti hymyilyttään. :)
Joo, tuo "spektaakkeleiden" järjestäminen voisi olla hyvä idea. Ja ehkä voisit ystävällisesti sanoa, että eipä tästä nyt tarvitse koko aikaa jankuttaa ja enää puhua. Tosin, ei siitä liian "salaistakaan" pidä tehdä, sittenhän se vasta jännä juttu onkin! :D
Hyvin tuon ikäiset kyllä muistavat, mutta toivotaan parasta että salaisuus pysyy teidän kahden (ja meidän n. 16 769 AV-laisen) välillä! :)
vessassa olin just laittamassa tamppoonia. Lapsi hönkäs siihen ovelle ja ihmetteli, että mitä teen (lapsi silloin jotain 3) ja minä siihen, että aikuisten juttuja.
No myöhemmin sattui sitten vähän samanlainen juttu ja lapsi tokas, että taasko laitat piikkiä pyllyyn.
Kun itsellään oli mahatauti, puhuttiin että tuli ripulikakka. Näin pari viikkoa myöhemmin muistanee sanan vähän sinne päin, sipulikakassa nyt on vähän ennemmän "järkeä" kuin ripulikakassa. Kun lapselle se "ripuli" ei oikein merkkaa mitään.
Ap (joka tietää että tämä selostus on oikeasti turha ;))
Kenellepä sydäntäni purkaisin jollen teille :)
Mutta totesin myös luottavani teihin av:laisiin täysin. Ja piristyneeni kovasti tuosta tamponijutusta, jossa äiti laittoi piikkiä pyllyyn :)
Ap
Kenellepä sydäntäni purkaisin jollen teille :)
Mutta älä sure, piristit mun päivää.. Olipa lapsen päivällä kunnon kohokohta :)
Ja normaaliahan vatsatauti on, että ei siinä mitään, vaikka sen joku naapuri kuulisikin.