Yleislääkärin tekemä neurologinen testi?
Mitä mahtaa tarkoittaa, menen huomenna sellaiseen kun huimaa jo viidettä päivää.
Kommentit (5)
saat seurata esinettä silmänliikkeillä, katsotaan pupillien valoreaktiot (eli häikäistään silmiä), kokeillaan pintapuolisesti onko tuntoaisti ja lihasvoima symmetriset, laitat silmät kiinni ja seisot paikallaan kädet sivuilla ja kosketat nenänpäätä sormella, kävelet viivaa pitkin ja varpaillaan/kantapäillä, laitat kielen ulos suusta, vihellät, irvistät, rypistät otsaa... ym kivaa mitä käsketään :)
-potilaan pitää seisoa silmät kiinni ja katsotaan pysyykö tasapaino.
-potilaan pitää viedä etusorme nenän päähän, molemmilla käsillä vuorotellen.
-koskettaa mahdollisimman nopeasti ja tarkasti peukalolla muita käden sormien päitä, tämä tehdään molemmilla käsillä.
-potilaan pitää kävellä suoraan esim.jotain viivaa tms pitkin.
-Joskus myös kyseisessä testissä lääkäri testaa potilaan jalkojen ja käsien voimat.
-ja joskus myös potilaan raajojen vastukset.
Siinä taisi olla kaikki mita neurologiseen perustestiin kuuluu, katsotaan siis neurologinen status.
niin ja tietysti katsotaan pupilien liikkeet ja näkökentän laajuus.:)
ym kivaa mitä käsketään :)
Itselleni tehty muutaman kerran ja esim. se irvistys ihmetytti minua ekalla kerralla. Lääkäri siis katsoo onko irvistys symmetrinen. Yhdellä jalalla on myös pitänyt pomppia ja kävellä varpaillaan.
jossa määritellään, että näyttäskö kaikki olevan kunnossa, vai onko jossain häikkää - ja joissain tapauksissa myös, että missä se häikkä mahdollisesti saattaisi olla. Jos jotain häikkää testin mukaan saattaisi olla, kirjoittaa lääkäri lähetteen eteenpäin. Jos taas oireet selittyvät jollain muulla tai esim huimauksen lisäksi muuta oireitta ei ole, yleislääkäri koittaa itse määrätä hoitoa näihin.