Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko ihan höpsähtänyt, jos alan keräämään vanhaa Arabian astiasarjaa?

Vierailija
01.04.2011 |

Meneekö rahat ihan haaskuuseen, kannattaisiko ostaa vaikkapa V&B:tä sen sijaan?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
01.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi ihastunut Emilia-sarjaan - lapsuudenkodissani oli ainakin ko. sarjan maljakko ja jo lapsena muistan niitä mielikuvituksen liikkeelle laittavia piirroksia ihailleeni... :)



-ap

Vierailija
2/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi tyytyä vain jompaan kumpaan? Meillä on sekä V&B:tä että vanhaa Arabiaa ;-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan ihan siksi, että meillä ei ehkä sitten kuitenkaan ole käyttöä V&B:n astiastolle... Ajatus kun just lähti siitä, että tekisi mieli jotain astiastoa keittiön uuteen kaappiin kerätä ja kun niitä tuossa katselin, niin rupesin funtsimaan että ei meiilä kyllä varmaan ole kokonaiselle astiastolle käyttöä kun ei juurikaan ruokavieraita yms. kutsuta, V&B:n kahviastiasto on riittänyt hyvin.



Mutta sitä vaan tässä pähkin, että onko vanhan Arabian keräilyssä mitään järkeä, hinnat kun on aika suolaisia...

Vierailija
4/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten sen lisäksi voit hyvin ostaa jotain moderniakin sarjaa. Arabian haluttujen sarjojen hinnat nousevat, sillä vanhojen astioiden määrähän koko ajan vähenee, kun astioita särkyy. Tosin jotta ostos olisi jannattava, ette saisi rikkoa astioitanne. se kannattaako niitä ostaa käyttöön riippuu ihan siitä mitä arvostatte ja mihin teillä on varaa. SIjoitusmielessä astioiden hankinta on järkevää, mutta se edellyttää, että astioita ei käytä ja niiden kunto säilyy hyvänä.

Vierailija
5/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

netissä kyllä näyttää löytyvän aamiaissetin lisäksi esim. tarjotinta, sokerikkoa, vateja, kannuja...



Ja joo, ei tosiaan olisi niitä tarkoitus käyttää vaan lähinnä ihan "koristemielessä2.

Vierailija
6/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi kallis merkki merkitsee niin paljon?

Miksi tyytyä vain jompaan kumpaan? Meillä on sekä V&B:tä että vanhaa Arabiaa ;-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullakin on kukkavaasia ja sokerikippoa ja tarjotinta...mutta siis ruokailuun tarvittavia osia ovat vain tuo aamiaissetti.



Emilian hinnat tulevat jatkossakin nousemaan, joten ei se mikään huono ostos ole. Astioiden lukumäärähän ei tästä tule nousemaan! Ja vaikka se joskus otettaisiin uustuotantoon, alkuperäinen on arvokkaampi, sillä siinä on jokatapauksessa eri perusraaka-aine ja todennäköisesti sen vuoksi myös mitoituksessa jotain eroavaisuutta, joten kyse ei ole samanlaisista, identtisistä tuotteista.



Vierailija
8/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ymmärrän toki, että joku voi tykätä vain keräillä niitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun luet tuon oman vastauksesi, niin siitä kyllä selviää mitä haluat. Et halua V&B:tä etkä oikeastaan astiastoakaan ollenkaan, mutta haluat kerätä satunaisia osia aina sieltä täältä Emiliasta.



Kyllä nuo vanhat astiat ovat taatusti parempi sijoitus kuin vaikka olut... Mut ei nuo nyt varmaan ihan hirmu tuottavaa sijoittamista kuitenkaan ole, kun ei niistä korkoja tai osinkoja irtoa eli kaikki tuotto perustuu arvonnousuun ja jos niitä ei ole myymässä, niin eipä siitä arvonnoususta pääse nauttimaan.



Vähän tuntuu, että haluat jonkun oikeutuksen Emilian keräilylle. Mitä tuohon osaisi sanoa. On varmaan paljon vaarallisempiakin harrastuksia! ;-)

Vierailija
10/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keräily- ja muistoarvo. Uusia ei saa mistään, ainakaan helposti tai halvalla.

Minusta astiat ovat käyttöä varten, enkä haluaisi ostaa niitä vain vitriiniin ihasteltaviksi. Mutta ymmärrän toki, että joku voi tykätä vain keräillä niitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle laatu merkkaa paljon ja se että ovat mieluiset ja ajattomat. Olen kerännyt esim. V&B:n astiastoa 20 vuotta ja en ole vieläkään yhtään kyllästynyt. Nyt ihmiset myyvät kovasti 10 v vanhoja Arabian 24h vihreitä astioita, kun eivät enää olekaan kivoja... Milloinkahan myydään pois Paratiisia tai muotivärisiä astioita? Itse katson mielelläni tuotteen ekologista jalanjälkeä ja silloin hyvälaatuiset ja kestävät ja käytetyt ovat kivoja mielestäni.



Merkin kalleudesta voi olla montaa mieltä. Esim. V&B:n astioista monet ovat halvempia kuin nykyiset Arabian tai Pentikin astiat. Arabian vanhoista saa kyllä mallista riippuen pulittaa ihan sievoisia summia, mutta mielestäni vanha Arabian laatu on paljon parempaa kuin nykyinen, joten siinäkin mielessä ostan mieluummin vanhaa kuin uutta.

Vierailija
12/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei yhtään tuota rahaa - mielihyvää kylläkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

On arvokasta, että joku säilyttää menneiden aikojen esineistöä ja säilöö niitä seuraaville sukupolville. Mitään vanhaa emme saa tähän maailmaan lisää, joten jo olemassaolevasta on hyvä pitää huolta ja varjella sitä, sillä se vääjäämättä kutistuu määrältään - ja samalla sen kulttuurihistoriallinen arvo nousee (ja usein myös taloudellinen...)



Kyllä ihminen saa keräillä kaunista, kunhan ei haaskaa siihen voimavarojaan niin että se haittaa omaa ja läheisten hyvinvointia.

Vierailija
14/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossa viestissäni n:ro 5 sen itsekin tajusin perustelleeni..! ;) Mutta tosiaan, en tee sitä sijoitusmielessä vaan siksi, että ne ovat mielestäni niin ihania - ja koska olen niin huono ns. pitkän tähtäimen ajattelussa mitä raha-asioihin tulee (onneksi mies hoitaa sen puolen.. ;)) niin tuo termi "höpsähtänyt" tulikin mieleeni ;)



Ja kyllä mä sen ns. paremman käyttöastiastonkin ehkä haluaisin, mutta kun sekin varmaan pitkälti jäisi sinne kaappiin käytön puutteessa "koristeeksi" pölyttymään niin taidan nyt ensin höösätä tuon Emilian kanssa.



Kiitos kaikille vastaajille,

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
02.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala kerätä tai rupea keräämään! Mutta älä helkkarissa ala keräämään.....

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kolme