Minäpä maalaan meidän vessan laattalattian :) Onko kokemusta kenelläkään?
Kommentit (13)
maalata kaakelimaalilla. Varaudu kuitenkin siihen, että maali lähtee irti isoina liuskoina. Mun lapsuudenkodissa maalattiin tummunut kylpyamme tuollaisella kamalla, ja se lähti liuskomaan aika pian. Kestää varmaan paremmin seinissä.
ei pysy kovin hyvin lattiassa, kun on kovassa käytössä. Seinissä paremmin, kun ne "saa olla rauhassa". Todellisia ammattitermejä :D
Minä aion kaakeloida vanhojen kaakeleiden päälle uudet, vanhat vaan pitäisi saada mahdollisismman puhtaiksi.
siinä kohdassa missä kävellään ja onneksi sukkasillaan mennään. On ns. kuivavessa, eli ei edes lattiakaivoa lattiassa. ap
Minä aion kaakeloida vanhojen kaakeleiden päälle uudet, vanhat vaan pitäisi saada mahdollisismman puhtaiksi.
enää kovin puhtaaksi, mutta parhaani yritin. Kohta maalaamaan. ap
laittaisi muovimaton kaakeleiden päälle... meillä veskissä kaakelilattia ja aivan kauhea pitää puhtaana!
Maali tuskin kestää lämmitystä.....
Otat lattialämmityksen pois ennen maalausta, niinkuin tehdään patterienkin kanssa. Hio laatan pinta ennern maalausta
omia maaleja mutta kestääkö kaakelimaali lämmitystä?
laattaa kun oli jo valmiiksi sellaista röpelöistä ja siksi erittäin vaikea pitää puhtaana. ap
Ihan oikeesti! Laattoja EI HIOTA! Ne pestään ensin maalipesulla sitten riippuen tuotteesta ja laatan pinnasta maalataan 1-2 kertaan. Jos laattoja hio niihin jää naarmuja jotka jää näkyviin. Lattiaan ei käy sama maali kuin seinille. esim pohjaksi otex, otepohja... pinnalle betolux niin kestää ainakin. On myös tuotteita jotka on tarkoitettu laatoille. Niitä myy, Bauhaus, k-rauta ym ym... Älä hölmöilkö!
T. Maalarin Valkoinen
Ottaisin neuvoni 13:sta.
Me tosin maalattiin putsattu (todella ruma) lattialämmityksetön vessan laattalattia pelkällä Betoluxilla joku vuosi sitten. Ei ole kuorinut ainakaan vielä.
Ratkaisuna todella onnistunut: taloon on tulossa putkiremontti, joten laatottamisessa ei olis ollut mitään järkeä. Mutta ei olis mitään järkeä ollut siinäkään että oltais pari vuotta kärsitty rumista laatoista.
Veikkaan ettei kovin hyvin..