Onko joku katsonut tuon TV %:ltä tänään tulevan FUNNY GAMES?
Yksin olen kotona tänään ja hieman mietin uskallanko katsoa? Onko kovinkin raaka elokuva? Joistain psykopaattinuorista tuntuu kertovan..
Kommentit (5)
Kaiken lisäksi aika paska leffa muutenkin
mutta taidan laittaa nauhotukseen...
Nyt aloin miettimään, että olenkohan minäkin nähnyt tuon saksalais-version? Oliko siinä perhe mökillä, jonne kaksi nuorta miestä tuli ja alkoi kiduttamaan tätä perhettä?
-1-
mutta taidan laittaa nauhotukseen...
Nyt aloin miettimään, että olenkohan minäkin nähnyt tuon saksalais-version? Oliko siinä perhe mökillä, jonne kaksi nuorta miestä tuli ja alkoi kiduttamaan tätä perhettä?
-1-
Ja aina välillä pääpahis juttelee kameralle, iskee silmää jne.
Aika monet tutut inhosi tota elokuvaa. Hyvää peruskauhua toivoneet raivostui siitä kikkailusta, ja elokuvakulttuuria paremmin tuntevat ärsyyntyi yleisesti ottaen siitä ironisen alentuvasta sävystä.
ei mielenkiintoinen vaan oikeasti sairaan oksettava.
Tosin sillä ei ilmeisesti ole paljoakaan väliä, ohjaajahan on sama sekä alkuperäisessä saksalaisversiossa että jenkki-remakessa.
Ja niin, tuota, olen katsonut saksalaisversion, ja täytyy sanoa että tietyt kohtaukset tuntui ihan hiton pahalta. Eka ja ainoa kerta elämässäni kun täytyi pysäyttää filmi ja käväistä lastenhuoneessa ihan vaan rauhoittumassa ja katsomassa, että kaikki on kunnossa. (Elokuvan nähneet tietää varmaan mistä kohtauksesta ahdistus kumpusi.)
En nyt tiedä suosittelisinko sitä... Ehkä jos olet filmifriikki, joka osaa nauttia jotenkin abstraktilla, analyytisellä tavalla lajikonventioiden tahallisesta romuttamisesta. Mutta jos olet emotionaalinen, eläytyvä katsoja, niin aika ankeaksi voi käydä tunnelma.