Kenellä n. 100 neliön omakotitalo ja öljylämmitys?
Kommentit (12)
teidän talouteenne kuuluu? Olemme myös ostamassa taloa jossa öljylämmitys ja tuo 1000 l/vuodessa kuulostaa meistä pieneltä. Meitä on 5.
Onko teillä vaihtoehtoisia lämmityksiä?
Meillä harva rintamamiestalo ja oli vanha öljykattila ja viimeisinä talvina meni öljyä varmasti joku 4000 litraa/vuosi, ihan järkkyjä määriä. Nyt kaukolämpö ja talon lämmitys huomattavasti edullisempaa. :0)
Meillä 50-luvun rintamamiestalo, kolme kerrosta ja 80m2 per kerros. Kaikki tila on siis lämmitettävää.
Eilen tilattiin säiliö täyteen ja tosiaan vuodessa on 2800 litraa mennyt! Varaava takka on mutta se lämmittää vaan keskikerroksen.
tälon lämmityksen kanssa. Meillä on pieniä lapsia jotka eivät edes joka päivä käy suihkussa.
2003 rakennettu. Öljypumppu on ehkä 2001-2002 vuoden.
neliöitä 170 ja öljyä menee n1500-1600l/vuosi.
Iso varaava leivinuuni löytyy.
että lämmön talteenottava ilmastointi on todella kannattava satsaus. Kuumana kesänä sen voi kääntää pyörittämään öistä viileää ilmaa.
1953 rakennettu rintamamiestalo, takka jota lämmitetään satunnaisesti. kattila ja poltin vuodelta 1995, huolletaan kahden vuoden välein ja nuohous kerran vuodessa.
Suurin öljynkulutukseen vaikuttava tekijä on muuten lämpimän veden kulutus eikä niinkään lämmitys. Lämmintä vettä kun kuluu kesälläkin.
Lämmityksen osuutta voi vähentää kun ei yritä pitää huonelämpötilaa trooppisissa lukemissa. Meillä makuuhuoneissa 17-19 astetta (lapsilla 19, aikuisilla alempi), oleskelutilat 20-21 astetta.
ja asuinneliöt 160. Eteläsuomessa normitalvena 1000 litraa. (2*varaava takka). Viime vuonna meni hiukan enemmän ehkä 1100.
Mutta talo on n. 10v ja rakennettu erittäin energiatehokkaaksi.