Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suosittele hyviä viinejä

Vierailija
15.03.2011 |

Suosittelehan hyväksi kokemiasi viinejä, sekä valko- että punaviineistä. Mikä on jäänyt mieleesi erityisen maistuvana ja jota tahtoisit juoda vielä uudelleen?



Pitäisi järjestää rennot seurustelubileet viikonloppuna ja nyt etsin hyviä seuraviinejä jotka toimisivat sellaisenaan mutta myös pienen purtavan kanssa. Punaviini on helpompi, mutta erityisesti tuo valkkari aiheuttaa päänvaivaa...

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

fresita, kuohari



noi nyt ainakin ja paljon paljon muita.



Kannattaa kysyä alkosta ja sanoa vaikka hintaluokka niin varmasti auttavat

Vierailija
2/6 |
15.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanoisin että kaikki Alsacen alueen viinit toimii. Ne on nimenomaan hyviä. Edullisia seurusteluvalkkareitä löytyy saksalaisista vaikka Black towerit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

seurusteluun ja pienten napostelujen kanssa sopii kuohuviini hyvin, tai vaikka prosecco. Mutta miksi täällä kysyt, alkossa on todella hyvin koulutettu henkilökunta, joka antaa viinisuosituksia mielellään, osaa neuvoa tarjottavien kanssa yhteen sopivat tuotteet.

Vierailija
4/6 |
15.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saksalainen Kendermanns on minun ja avomieheni lempparivalkkari ja ehdottomasti luomuna. Se on siitä mukava, että se sopii kaikenlaisen ruuan seuraksi ja myöskin ihan seurusteluun. Puolikuiva ja maksaa vajaa 8€. Myös kuiva Meinklang Gruener Veltliner on hyväää ja sillä hintaa on 10€.



Punaviineistä olen pitänyt Reserve Naturelle Prestige Syrah:sta. Maksaa vajaan kympin. Jos oikein muistan niin hanapakkauksessa myytävä Frondoso oli myöskin erinomaista.



Olen vähän kuin huomaamattani siirtynyt viinien puolella luomuviineihin, sillä hintaeroa tavanomaiseen ei ole kuin euron verran ja yleensä pieni makuvivahde on ollut parempi.

Vierailija
5/6 |
15.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helppo, kevyt, mutta mauton tai vetinen (kuten esim. Blue Nun)

Vierailija
6/6 |
15.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pere Patriarch on hyvä. Ja sit Cote´s de Rhone ( en muuten mee vannomaan tuon oikein kirjotuksien suhteen mitään) :)

Nää on punaviineistä hyviä. Valkkareista en niin tiedä. Itse tykkään oikein hedelmäisistä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kaksi