Ihan mielenkiinnosta, millainen on 5000e maksava sohva?
Joku iso kulmavuodesohvahässäkkä vai mikä? Mä pidin noita meidän reilun parin tonnin sohvia jo kalliina
Kommentit (7)
istunut reippaasti toistakymmentä tuhatta maksaneella sohvalla. Jestas, että se oli hyvä istua. En ole eläissäni istunut sohvalla, jossa olisi ollut niin hyvä vain olla.
Sohva on hyvännäköinen ja siinä on mielettömän hyvä istua.
Ostimme sen useiksi vuosiksi, joten emme ole ostamasssa ihan uutta heti. Ikea-kertakäyttökulttuuri ei ole kovin ekologista.
Sohva on myös sellainen, ettei sen ulkonäköä mitkään kausitrendit heilauttele. Niin ja meillä on taapero ( ;
lumenpudottajan sohva taisi olla tuota hintaluokkaa. Muuten suomalainenhan uskoo etta kaikki mika maksaa eniten, on parasta laatua.
lumenpudottajan sohva taisi olla tuota hintaluokkaa. Muuten suomalainenhan uskoo etta kaikki mika maksaa eniten, on parasta laatua.
Mutta pääosin pitää paikkansa.
Miehellä on esim. 20 vuotta vanha - hifistien ylistämä - levysoitin (aktiivikäytössä), joka maksoi maltaita jo aikoinaan. Musiikkilaitteissa hyvää saa vain rahalla. Muutaman satasen euron "kotiteatteri" ei ole kummoinenkaan.
Iso kulmasohva, kauttaaltaan nahkaa
sohva (3 istuttava + "divaani", joita käytämme yhdessä kulmasohvana).
Siinä on täysin irrotettavat konepestävät päälliset ja untuva/höyhentäytteiset tyynyt. Uskon, että jos ja varmaan kun haluamme joskus uusia päälliset, runko ja tyynyt menevät sellaisenaan.
Vitivalkoisia päällisiä on pidetty nyt kohta 5 vuotta ja pesty 3-4 kertaa vuodessa, paranee oikeastaan vaan vanhetessaan - helpompi saada takaisin kun ovat muotoutuneet. Ovat edelleen vitivalkoiset, kiitos kloriitin ja konepesun.
Me halusimme kunnon köllöttelysohvan ja siihen tuo on ideaali, juuri 20 min sitten nousin siitä koko perheen elokuvapötkötyksen päätteeksi. Ei ehkä paras mahdollinen muodolliseen teekutsuiluun, jossa selkä suorana istutaan.
Untuva/höyhentäytteisten tyynyjen plussa ja miinus samalla kertaa on se, etä kun ne muotoilee ja asettelee, ovat aina kuin uudet mutta toisaalta kun lösähdät ja löhöät, tyyny kyllä muotoutuu sun mukaan :)
Hinta kokonaisuudelle vuonna 2005 oli jotakuinkin 5000 €
Suunnittelu ja kotimaisuus maksavat.
http://www.interface.fi/
Se jolla on viiden tonnin sohva.