Kokemuksia Lufthansasta.. millainen menu ja
onko kone ajallaan, saako ottaa lisä matkatavaraa jne.
Kommentit (23)
ajallaan oli. Ruoka oli todella hyvää. Viini oli ilmaista, parasta roseeta mitä ikinä olen juonut. matkatavaroista en tiedä. meillä oli normi määrä.
Lisämatkatavaroista ja tarjoiluista löytyy yksityiskohtaiset ohjeet Lufthansan verkkosivuilta. Mars sinne!
mutta kun ne eivät kerro koskaan kaikkia.
ap.
Mistä me voidaan tietää onko juuri se sun lento ajallaan.
Mistä me voidaan tietää onko juuri se sun lento ajallaan.
Mutta ettehän te taida juuri matkustella.
ap.
matkustella. Toisin kun varmaan sinä, tuon kysymyksen perusteella olet maailmanmatkaaja: Mikä on Lufthansan menu? Onko kone ajallaan kysymystä en vaivaudu edes kommentoimaan...
Lufthansan tärkeä hub Euroopassa on Frankfurt ja se toimii yleensä hyvin. Esimerkiksi Heathrow on huomattavasti epäluotettavampi, koneet joutuvat odottelemaan nousua ja laskeutumista joskus pitkäänkin. Toisaalta kotikentillä annetaan prioriteettia oman firman koneille.
Konerikot yms ovat harvinaisempia syitä myöhästelylle. Sää on yleinen, mutta ei liity suoraan yhtiöihin.
Jos kerrot, mistä mihin olet menossa, saat paljon paremmin kommentteja.
Ennen lensin paljon Lufthansalla ja muilla Star Alliansin yhtiöillä, nyt taas enemmän Finnairilla ja One Worldilla. Syynä ihan yksinkertaisesti pääasiallisen matkakohteen muutos ja aikataulut. Sillä mennään millä yksinkertaisimmin päästään.
Yksittäisissä lennoissa voi olla paljonkin eroa, riippuu ihan yhteyksistä, vaihtokentästä työvuoroon tulevan lentoemännän fiiliksestä ja just sille lennolle sattuneesta menusta. Lufthansa on usein toiminut hyvin lennettäessä Frankfurtin kautta (pääkenttä) mutta ei läheskään aina - aika montaa kertaa on tullut sadateltua Frankfurtissa vaihtoyhteyttä kun tietää myöhästyvänsä kotimaassa viimeiseltä lennolta. Myös matkatavarat ovat usein olleet hukassa, usein ovat myös tulleet moitteettomasti perille, aina ovat löytyneet. Ruoka on joskus ihan ok lentokoneruokaa, joskus jotain omasta mielestäni kamalaa mössöä.
Ihan sama juttu Finnairilla ja kaikilla muilla yhtiöillä. Finskillä lennän enimmäkseen Aasiaan, pääasiassa Kiinaan ja niihin reitteihin on selvästi panostettu, palvelu on ihan ok.
Tyydyttikö tämä?
Se voi olla tai olla olematta. Pienemmille kentille lennettäessä saattaa ehkä varmemmin olla ajoissa. Tai sitten ei.
Menu? Tarkoitatko että millaista ruokaa LH:lla on? No, se on ihan normaalia lentokoneruokaa, businessluokassa tietenkin vähän parempaa.
Mitä lisätavaraa olisit ottamassa? Jotain isokokoista vai? Nämä käytännöt kannattaa tarkistaa lentoyhtiöltä, koska niihin voi tulla muutoksia.
eikä ole ollut ongelmia. Ajattelin vaan että mitenhän tämä yhtiö suhtautunee. Ainakin Aeroflot on todella tiukka tässä asiassa. Ei yhtänä kiloa ylimääräistä!
Minä PIDÄN yleensä lentokone ruoasta, ja siksi kyselen minkä tasoisia nämä pöperöt olivat.
Inhoan odotella lentoja ja ajatellin että seuraavan kerran lennän yhtiöllä jolla ei ole tapana myöhästellä.
ap.
aamupalaksi oli kerran kinkkusämpylä, juustoa ja kinkkua eikä mitään muuta ruokaa vaikka valitsi että on kasvisruokailija!
päiväruoat on ollut hyviä. on saanut myös kasvista.
matkatavaraa sai olla 20 kg/aikuinen ja käsimatkatavaraa 8 kg/aikuinen ja käsimatkatavaroita saa olla vain yksi kappale ja se ei saa olla iso laukku.
matkatavaraa sai olla 20 kg/aikuinen ja käsimatkatavaraa 8 kg/aikuinen ja käsimatkatavaroita saa olla vain yksi kappale ja se ei saa olla iso laukku.
- mutta monet yhtiöt joustaa näissä asioissa, jotkut herkemmin jotkut huonommin.
Mietin että miteköhän lienee Lufthansa.
ap.
mutta jos on useampi liikakilo niin joudut maksamaan niistä.
kerran nipottivat tosi kauheasti Toronton kentällä matkatavaroista, heti joutui maksamaan ylimääräistä ja lopulta virkailija kiinnitti tagin niin huonosti että laukku hävisi. Oli muutenkin nyrpeä ja kammottava eukko, joka väitti ettei kentällä ole Star Alliance loungea ja oli kaikenkaikkiaan todella sen oloinen ettei tämä homma huvita nyt yhtään. Mutta oliko tämä Lufthansan vika vai kyseisen virkailijan vika vai kyseisen kentän tiukan käytännön vika vai sen, että ko kone oli ylibuukattu ja oli pakko olla kaikenkaikkiaan tosi tiukka matkatavaran suhteen?
Matkatavaramäärään ja kaikinpuoliseen sujuvuuteen vaikuttaa myös se, millainen kortti sulla on ko. yhtiölle/allianssiin. Aina sekään ei auta vaikka olisi kultakortti, kuten edellä kirjoitin. Joskus taas löydät itsesi busineksesta turistilipulla jos olet tarpeeksi korkealla matkustajahierarkiassa kortteinesi, tämä pätee ihan kaikilla yhtiöillä. Hölmöä mutta totta.
Minulla on vain kerran punnittu käsimatkatavarat (lentoja useita kymmeniä eri firmoilla, myös Lufthansa) ja se olis silloin, kun kone oli ihan täpötäyteen buukattu.
Halpisfirmat on tarkimpia, kun lentävät minimibensalla ja muutenkin kaikki on tiristetty mahdollsimman tarkalle.
Lufthansa on tavallinen eurooppalainen "parempi" firma, se ei myöhästele tai peru lentojaan sen enmpää kun muutkaan vastaavat. Lisäksi myöhästymisissä korvaavat yhteydet löytyvät ja toimivat aika hyvin. banana-airlinesit on asia erikseen.
Czech Airlines.. eivät nipottaneet yhtään vaikka miehelläni oli matkatavaraa yhteensä 60kg!
ap.
Lufthansa allows two checked bags per passenger weighing 23-32 kg. each, depending upon your route and class of travel. The airline uses a zone system to determine fees for excess baggage weight. It adds up quickly: 5€ for every excess kilogram on domestic flights within Germany, but long-haul flights can involve 40€/kg.
täältä Keski-Euroopasta Suomeen, eikä se sen kummempi firma ole kuin muutkaan.
Käsimatkatavaroita en ole koskaan joutunut punnitsemaan, en Lufthansalla enkä muullakaan reittilennolla. Ruumaan meneviäkin tavaroita on joskus ollut yli painorajan, mutta eipä siitä ole huomautettu.
Ruuasta voidaan olla tietenkin monta mieltä, mutta kyllä minulle aina maistuu, kun nälkäkin on.
Myöhästymistä tuskin voi yleensä laittaa yksittäisten lentoyhtiöiden piikkiin.
täältä Keski-Euroopasta Suomeen, eikä se sen kummempi firma ole kuin muutkaan. Käsimatkatavaroita en ole koskaan joutunut punnitsemaan, en Lufthansalla enkä muullakaan reittilennolla. Ruumaan meneviäkin tavaroita on joskus ollut yli painorajan, mutta eipä siitä ole huomautettu. Ruuasta voidaan olla tietenkin monta mieltä, mutta kyllä minulle aina maistuu, kun nälkäkin on. Myöhästymistä tuskin voi yleensä laittaa yksittäisten lentoyhtiöiden piikkiin.
- eniten jäännää just tätä matkatavara asiaa.
ap.
Lisämatkatavaroista ja tarjoiluista löytyy yksityiskohtaiset ohjeet Lufthansan verkkosivuilta. Mars sinne!