Minkälainen juhla-astiasto teillä on?
Meillä käytössä Teema arkena ja pyhänä, haluaisin jotkut yksinkertaiset lautaset juhla-aterioita varten. Minua häiritsee jos lautasissa on keskellä kuviointia, ruoka ei oikein näytä hyvältä siinä. Minkälaisia teillä on käytössä?
Kommentit (16)
Arkena käytämme joko ihan perus Arcticaa tai sit Runoa. Kattauksella saa noista sit loihdittua tarvittaessa juhlavan. Eikä meillä kyllä edes oikein ole mitään juhlia, missä tarttis juhla-astiat olla.
En välttämättä niin perustaisi, mutta saatiin häälahjaksi. Mies ei tykkää koko astiastosta, ei saisi käyttää edes juhlissa, kun kupitkin on kuulemma niin surkeat ja maitokannu vuotaa. :D
parempana astiastona tällä hetkellä käytössä Arabian Lumi.
valkoinen,kultareunuksinen.hopeita lisäksi pöytään. Mummini peruja,arvostan niitä kovin.
ja aika harvoin sellaisia kovin juhlavia juhliakaan. Arkena käytetään Teemaa mekin.
Vähän parempana astiastona meillä on Taikaa, mutta siinä on niin voimakas kuviointi ettei sovi joka tilaisuuteen.
Jotkut melko edullisesti Stockalta ostetut valkoiset ei-merkkilautaset ehkä kattaisin jos olisi oikein juhlavat juhlat. Ne ovat mielestäni ihan elegantit vaikka eivät kalliit olekaan. Teema on muodoltaan arkisempi.
jouluksi disneyastiasto ja sunnuntailautasina Villeroy&Bochia.
toivoisin että aikanaan perisin mummultani vanhan myrnan ruoka- ja kahviastiaston. Todella harvoinhan noita tarvitsee, mutta koristeelliset astiat on mun heikkous :)
arkikäytössä on arabian tylsät 24h astiat.
Ei ole tällähetkellä tarvetta pröystäillä juhla-astiastolla, kun jouluruoka on ihan hyvin mennyt tähän asti tuosta Teemasta.
arkikäytössä Arabian joku sarja, olisko 24h?
Teema,
parempana eli vieraille ja omalle väelle sunnuntaisin ja juhlapyhinä Villeroy&Bochin Vanha Luxemburg.
Aureus, kahviastiastona Iittalan Ego.
Teemaa ja ruokalautaset on Botnaa, samat toimii arkena ja juhlassa.
Siis vain ruokalautaset. Pienemmät lautaset on tarkoitus olla mustat ja simppelit.
ap
..ollut jo kymmeniä vuosia eikä silmä väsy