Mitä ieltä olette Vasemmiston vaaliohjelmasta?
http://www.vasemmisto.fi/component/content/article/1467.html
Mielestäni ihan hyviä, konkreettisia ehdotuksia. Paras tähänastisista. Pienituloiset ja köyhät, tässä on teille todellinen vaihtoehto persujen sijaan, sillä heillä ei ole oikein mitään konkretiaa mihinkään muualle kuin pakolaisiin, ja tämä ei todellakaan auta teidän asemaa.
Kommentit (11)
lukea, mutta tapa, miten kirjoitit, on minusta osa vasemmiston ongelmaa. He vetoavat koko ajan pienituloisiin, heikkoihin ja köyhiin ja lupaamalla parhaiden auttaa näiden asiaa, jolloin syntyy vaikutelma pienen ihmisten ikuisesta avuntarpeesta ja heikkoudesta.
Vaikka monella tavalla voisin kuulua kohderyhmään, en halua olla pieni, heikko, köyhä, avuntarpeessa ja säälittävä, vaan haluan kokea, että pärjään ja kehityn yhteiskunnan mukana. Olen varma, että kyse ei ole vain siitä, että Kokoomuksella on enemmän rahaa ja parempi mainistoimisto, vaan isommasta kysymyksestä.
haluavat samaistua menestyjiin vaikka eivät sitä oikeastaan ole. On sääli, että äänestätte itseänne vastaan tässä asiassa ja tällä tavalla torppaatte oman kehityksenne: pahimmasta köyhyydestä pääsemällä teilläkin olisi mahdollisuus kehittyä. 750 e perustulo olisi parempi vaihtoehto, jotta köyhää ei passivoitaisi juoksuttamalla tukien perässä ja rankaistasi joka ikisestä tienatusta sentistä.
Perustulo, tai kansalaispalkka, on hyvä asia. Ainakin ohjelma on humaanimpi kuin persujen lörinät. Saattaisin äänestää, mutta taitaa mennä yhä ääni vihreille.
kertoo sen, miksi minä äänestän Vasemmistoa. Monipuoliset, realistiset ja konkreettiset tavoitteet, jotka eivät kyllä minun mielestä kohdistu vain ns. köyhiin. Itse olen keskituloinen ja voin täysin allekirjoittaa vaaliohjelman tavoitteet.
ja tässä on mun ehdokas jota äänestän
http://www.sarivirta.fi/etusivu
Vaikka olen aina tullut toimeen omalla palkallani ja minulla on nytkin mahdollisuus olla kotona, haluan olla varma että jos joku päivä sairastun tai joudun työttömäksi tai kun vanhenen, on täällä kunnon sosiaaliturvat yms.
Musta on aika uhkarohkeaa olla äänestämättä vasemmistoa ja luottaa siihen että oma elämäntilanne tuloineen päivineen pysyy samana.
palstailee paljon vasureita. Eipä uskoisi, kun gallupeja katsoo...
Itse äänestän myös, vaikka olenkin keskituloinen. Olen ollut köyhä opiskelija eikä nuo ajat ole unohtuneet, vaikka nyt rahaa onkin. Eteenpäin pitää yhteiskunnan toki mennä, muttei vähäosaisimpien kustannuksella.
Olen eläkeläinen pelkällä kansaneläkkeellä ja tarvitsen tuon 750 euron perustulon.
Älytön tuo 750 euron idea. Saan palkkaa 600 euroa kuussa käteen, ilman verojakin saisin "vain" n. 800 euroa ja silti tuilla elävät saisivat 750 euroa kuussa!! JOS tuo tulisi niin irtisanoutuisin välittömästi töistäni.
Olen päättänyt, etten annakaan protestiääntä eli en äänestä persuja.
Vihreisiin ole pettynyt eli jäljelle jää vasemmisto.
Toki vasurit on parempi vaihtoehto kuin persut, sitä en sano, mutta samaa totalitaarista meininkiä haetaan.
Vasurit on aina ajaneet ay-sosiaaliturvaa eli ansiosidonnaista sosiaaliturvaa ja siinä ei köyhillä kauheasti arvoa ole.
Mutta jos siis noista kahdesta vasemmistopuolueesta mietit niin mietit
vasurit parempi