Vauva tärisee mahassa - mikä vikana????
Mistä voi olla kyse, kun vauva hyrähtää käyntiin 5-10 sekunniksi aina joskus - muutaman kerran käynyt näin raskauden aikana, viikkoja nyt 25+4. Nyt viimeksi iltapäivällä kävi näin.
Pelkäsin, että sillä on joku hätä ja soitin äitiyspolillekin, mutta he sanoivat etteivät ole kuulleet moisesta ja uskovat että kaikki hyvin.
Täytyy nyt vaan uskoa, että kaikki olisi hyvin, mutta silti jotenkin kaihertaa, mikä vauvalla on?
Onko kukaan kuullut tällaisestä tai tietäisikö mistä johtuu?
Huolestunut mamma :(
Kommentit (28)
että hyrähtää käyntiin niinkuin joku moottori, esim. auton tai traktorin moottori ja pitää sellaista tärinää vähän aikaa.
Oma suolisto ei ole, vaan ihan selvästi vauva. Ja sitten vähän ajan päästä potkii ihan normaalisti.
Mutta mikä ihme tuon tärinän aiheuttaa????
ap
Tämä on kolmas raskaus ja muistan millainen vauvan hikka oli. Se oli erilainen. Ellei tämä yksilö sitten hikkaa jotenkin lyhyen aikaa (5-10 sek) omalla tyylillä.
Toivottavasti olisi hikka, mutta epäilen vähän jotain muuta.
ap
mutta en ole käynyt ulkona koko päivänä. Mieluumminkin voisi olla hapenpuute kuin liikaa pakkasta ;)
ap
lapsivesihän jäätyy
onko poika? Jos se pissaa ja tunnet sen?
esikoinen tärisi mahassa usein ja täysin terve vauva syntyi. neuvolassa sanoivat että voi täristä vaikka sen takia kun hän pissaa ym..
Mulla oli mahan tärinöitä raskausaikoina poikien kohdalla. Nyt on tulossa kuulemma tyttö, eikä vielä kertaakaan ole maha tärissyt.
mutta voihan olla poikakin.
Voiko pissaamisen tuntea?
Tuo epilepsia kuulostaa pahalta. Voikohan sikiöllä olla jo epilepsia?
ap
terveisin kolmen pojan äiti (en osaa sanoa, voiko tyttö pissiessään aiheuttaa saman tärinän)
Äitiyspolilla (kylläkin nuori päivystävä nainen) sanoi, ettei ole ikinä kuullut moisesta. Mutta hyvä jos jollain kokemusta ja syntynyt terve vauva.
Tunteekohan sen tytönkin pissaamisen tuollaisena tärinänä?
ap
esikoinen tärisi mahassa usein ja täysin terve vauva syntyi. neuvolassa sanoivat että voi täristä vaikka sen takia kun hän pissaa ym..
mites ne aivot kehitty? Sehän on neurologinen sairaus. Vahvasti siis epäilen että sitä olis. Av ei ole tässä mielessä mikään luotettava paikka kysellä, koska heti saa kauheimpia skenaarioita.
Jos se vaikka puistelee jalkaa tms. Minulla viikot 25+2 menossa ja tämä neiti on kova heilumaan ties miten. Nauti vain siitä että vauva liikkuu.
Mulla kakkonen (poika) tärisi vähän väliä, ihan terve ja upea poika on.
Nelonen (poika) täristi myös kerran.
Äitiyspolilla (kylläkin nuori päivystävä nainen) sanoi, ettei ole ikinä kuullut moisesta. Mutta hyvä jos jollain kokemusta ja syntynyt terve vauva. Tunteekohan sen tytönkin pissaamisen tuollaisena tärinänä? ap
esikoinen tärisi mahassa usein ja täysin terve vauva syntyi. neuvolassa sanoivat että voi täristä vaikka sen takia kun hän pissaa ym..
Minullakin tyttö täristeli just samalla lailla vatsassa aina välistä. Pidin sitä outona myös, ja kysyessäni minullekin sanottiin hikasta, mutta tiesin ettei se hikka ollut koska hikatessa se on ihan eri juttu. Hikan tunnistaa, ja se tärinä oli eri juttu. Mutta jokatapauksessa ihan terve tyttö 3v se nyt on.
Kuulostaa niin samalta ap tuo sinun juttusi että uskon että sama juttu se on kun minulla.
Minu
16 jatkaa
Siis että minullakin kävi siinä vaiheessa mielessä että sillä on joku epilepsia tmv sillä vauvalla, kun just sellanen oli.
Mutta ei tuolla tytöllä tosiaan mitään ole.
tärisi aina välillä mahassa. Terkkari sanoi että luultavasti pissatessa värisee. Ja kun oli pieni vauva niin aina kun pissasi hän sai sellaisia väristyksiä.
Kai tytötkin tekee sitä, mutta ilmeisesti on pojilla yleisempää.
mutta jos yliopistollisen sairaalan äitiyspoli ei osaa neuvoa niin luotan muiden kokemukseen.
Ja kiitos, fiksuja vastauksia sainkin. Kyllä täällä on fiksuakin porukkaa liikkeellä (vaikka aina ei siltä tunnu).
Kiitos ihanat fiksut naiset!
ap
ja ainakin meidan vauvat on tarissyt pissatessaan myos synnyttyaan. Lisaksi mulle esikoista odottaessa gyne sanoi (esikoinenkin siis tarisi) etta tarina voi johtua hermoston kehittymattomyydesta, joka on siis ihan normaalia sikiolla. Eipa tuolla esikoisella mitaan isompaa vaivaa ole todettukaan, ikaakin kohta 8 vuotta.
Mun tyttö teki tuota useasti, täristi hassusti muutaman sekunnin ajan. Täysin normaali muksu tuli.
Älä stressaa ap,se on vauvalle pahasta. Hyvää viikonloppua
vauvathan hikkaamalla kehittävät keuhkojaan mahassa. Ja mulla ainakin koko maha tärisi kun vauvalla oli hikka.