Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaivataan atooppiselle taaperolle ruokavinkkejä

Vierailija
16.02.2011 |

ei saa sisältää maitoa, kananmunaa, lihaa, perunaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko allergiatesteissä tai altistamalla todettu, että juuri nämä aiheuttavat oireita? Muussa tapauksessa on aika ihmeelliset rajoitukset... Maito ja kananmuna ovat kyllä useimmin allergisoivia pikkulapsilla, mutta liha ja peruna yleensä sopivat. Tai lihoista ainakin joku: poro, hirvi, strutsi, biisoni,...? Eli vaikka tavallisimmat possu, nauta ja kana aiheuttaisivat oireita, niin ei lihaa tarvitse kokonaan unohtaa.



Sen sijaan ainakin meillä mm. paprika ja tomaatti näkyvät pienissäkin määrin heti ihon kunnossa. Lääkäri neuvoi välttämään myös sitrushedelmiä samasta syystä.



Selventäisitkö tilannetta hieman, niin olisi helpompaa antaa niitä ruokavinkkejä.

Vierailija
2/3 |
16.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Siis kalako käy ? Kaikki kasvikset, soija, mausteet jne käy ? Kotimaiset viljat ?



No miten olisi pastaa soija kastikkeen kera´? Tai risotto jossa soijarouheella korvataan liha ? Kalakastikkeet pastan tai riisin seuraksi? Kala makaroonilaatikko ?



www.erimenu.fi osoitteesta voi etsiä sopivia ruokia.



www.histamiini.com sivustolta löytyy paljon vertaistukea ja myös reseptejä.



t. Kolmen allergisen lapsen äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähes poikkeuksetta perunasta herkistyvä on herkkä myös hiivalle, joten kaikki hiiva ja hiivalla käytetyt tuotteet myös pois ruokavaliosta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi viisi