Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko 1-v olla vaunuissa 15min, pakkasta -34 ?

Vierailija
14.02.2011 |

Nyt olisi lääkäri aika. Vihdoin sellaisen antoivat, kun jaossa on ollut tähän asti lääkäripulantakia vain päivystysaikoja joita ei tvalliseen vaivaan ole saanut (iho-ongelmat).



Autoa ei ole, vaunuilla olen ollut menossa, mutta pakkasta olikin tuo -34. Matkaa olisi vajaa 2km, eli n 15 min. Lämmintä saan kyllä lapsen ylle ja alle, mutta tuo hengitysilma huolestuttaa...



Pitääkö tilata taksi? Yhtään ylimääräistä rahaa ei olisi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

minäkin heittäisin vaunujen päälle myös jotain. Joskus laitoin villapeiton, sillä sen läpihän ilma kulkee herkästi, mutta se lämmittää kuitenkin niin upeasti, ettei lapsella varmasti ole mitään hätää. Eli jos sulla olisi sellainen kudottu villainen torkkupeitto, shaali, tilkkutäkki, tai muu hyvin hengittävä peite, niin laita se vaunujen päälle niin, että se aukkokin peittyy, niin ihan varmasti ei lapsella ole mitään hätää.



Ja muuten tietenkin puet lämpimästi. Kiinnitä erityistä huomiota jalkoihin, ne palelee herkimmin. Sinnekin voi laittaa vaikka ylimääräistä peittoa. Eli hyvin menee kun vuoraat hyvin joka puolelta.

Vierailija
2/6 |
14.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jota voisit pyytää tuomaan teitä tällaisessa poikkeustilanteessa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. ap

Vierailija
4/6 |
14.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin meni. Laitoin hyttysverkon ja osaksi vielä villaviltin suuaukon eteen. Posketkaan eivät olleet lapsella edes kylmät, vähän viileät.



Yksi mummeli tuli vastaan ja päivitteli, kuinka olen voinut lähteä tällaisella pakkasella lapsen kanssa ulos. Lääkäri ei mitään tuumannut, kun kerroin että tultiin vaunuilla tuolla pakkasessa.

Vierailija
5/6 |
18.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitenhän esim. joskus 50 vuotta sitten kun ei todellakaan kaikilla perheillä ollut vielä autoja, on vauvoja viety paikasta toiseen..? :D maalaisjärki käyttöön..

Vierailija
6/6 |
18.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita mittari vaunuihin sisälle - siellä ei ole edes pakkasen puolella. Meillä ei tunneta pakkasrajoja, aina pihalle nukkumaan vaikka neljäksi tunniksi, sideharso vain hengitysilman suojaksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yhdeksän