EILEN kaupan pihassa tapahtunutta!
Meillä on kaksi lasta. Vajaa 3-vuotias ja puolivuotias. Eilen illalla lähdimme käymään 15km päässä kaupassa ja kuopus nukahti autoon. En tohtinut toista herättää kun oli päiväunetkin nukkunut huonosti.
Jätinpä siis pienen autoon nukkumaan.
Kun tulemme takaisin kaupasta, automme vieressä seisoo n. 35v nainen tuiman näköisenä. Hän alkaa heti sättiä minua kovaan ääneen, kuinka olen jättänyt lapseni autoon. Nainen lähes huutaa ja uhkailee poliiseilla ja 3-vuotiaanikin alkoi itkeä ja laitoin hänet autoon. Sitten kaivoinlaukustani itkuhälyttimen,joka kulkee meillä aina autoreissuilla mukana ja ilmoitan tyynen rauhallisesti, että se oli päällä koko kauppareissun ajan ja että olisin kyllä ollut tietoinen jos lapsi olisi herännyt. Toivotin hyvää päivänjatkoa ja poistuin. Kyllä jäi nainen hiukan monttu auki nolon näköisenä.
Että näin. Ennen kuin olette aina niitä sos. viranomaisia ja poliiseja soittamassa joka hätään, hengittäkää ensin syvään ja miettikää pari kertaa.
Kommentit (60)
Oletko ap. tarkistanut asian, testaapas.
kih kih ihan pakko oli, anteeks.. :)
luitko lainkaan viestiäni. Me emme lähteneet päiväuniaikaan. Lähdimme illalla, mutta poika oli kovin väsynyt. Tiedätkö joskus lapset nukkuvat huonosti mutta kaupassa on silti käytävä. Ja niin, autoon ei saa jättää mutta pihaan kyllä, mistä kuka tahansa hörhö voi napata.
ap
meillä toimii kyllä, on testattu :)
en ihan ymmärtänyt?
3-vuotiaani on normaali tunteva ihminen. Jos vieras ihminen haukkuu, kiroaa ja uhkailee äitiä, eikö normaali reaktio ole itkeä. Ai niin ei, kun pitää olla REIPAS.
ap
Tai joku huumehörhö varastaa koko auton ja penska on kyydissä. Mitäs sitten ajattelisitte. Lapsia ei jätetä autoon!!!!
Ja sielä kotipihasta, missä moni nukuttaa lapsen on hiukka helpompi huumehörhön napata lapsi kuin autosta. Vertaapa oikeasti kuinka monta tapausta tiedät missä talo on syttynyt palamaan ja sitten auto....
nukkumaan kylmiin vaunuihin ilman itkuhälytintäkin mutta autoon ei hälyttimenkään kanssa... Ei oikein suhteellisuudentajua porukalla.
Otan osaa ap. Itsekin noiden avuliaiden " mummojen" uhriksi olen joutunut kun on 3 vuotiaalla ollut raivari päällä kesken kauppareissun..
Vierailija:
Tai joku huumehörhö varastaa koko auton ja penska on kyydissä. Mitäs sitten ajattelisitte. Lapsia ei jätetä autoon!!!!
Jos äiti on jossain hypermarketin käytävällä ja vielä yksi muksu mukana, niin kuinkahan nopeasti ihan oikeasti pääset sinne autolle, jos hätä tulee? Minä en ikinä jättäisi tuon ikäistä yksi autoon.
me emme olleet isossa marketissa. pienessä kaupungissa melko pienessä kaupungissa jossa tutut työntekijät. matkassa oli myös mieheni, joka tarpeen tullen olisi voinut hakea kuopuksen autosta jos olisi herännyt.
Vauvaa ei jätetä minnekään ilman vahtimista, ei pihaan eikä autoon. Eihän nyt kukaan vaunuja jätä kaupan eteen ja mene kauppaan? Vauva lykitään vaunuissa sisälle. Oman ikkunan alle tietenkin voi jättää itkuhälyttimen kanssa/ikkuna auki. On ihan eri asia, että vauva nukkuu oman kodin pihalla äidin kuuloetäisyydellä kuin kaupan pihalla/autossa.
Vaikka missä voi tapahtua vaikka mitä pahaa, niin on kyllä aika riski jättää vauvaa nimen omaan autoon yksin. Autoon voi ihan oikeasti tulla sähkövika ja syttyä tuleen. Joku voi ihan oikeasti ajaa parkkeeratun auton kylkeen. Joku voi ihan oikeasti varastaa auton ja vauvan. Ihan oikeasti. Eikä siinä tosiaan auta, että itkuhälyttimestä kuuluu räks ja poks... Tuo on heitteille jättöä ja törkeää sellaista!!!
Tai sinä? Näinhän jokaisessa normaalissa perheessä olisi tehty, eli toinen olisi jäänyt nukkuvan vauvan kanssa autoon ja toinen tehnyt ostokset. Meillä varmaan mies olisi jäänyt ja käynyt jossain ajelulla sillä aikaa.
käymme kaupassa harvoin ja ostamme paljon kerralla. näin saimme ostosreissun hoidettua nopeammin ja kaikki pääsivät kotiin laittamaan ruokaa ja nukkumaan.
lisäksi en edelleenkään näe minkäänlaista ongelmaa siinä, että lapsi nukkuu autossa itkuhälyttimen kanssa.
ap
Jos et todellakaan näe mitään väärää vauvan autoon jättämisessä niin et ole oikein täysilä mukana etkkä hyvä ja vastuuntuntoinen äiti. Jatkakaa vain samaa rataa niin saatte vielä kokea ikävän kohtalon.
esim. postissa. Eipä ole vielä kukaan ollut " vastassa" . Tsemppiä vaan sulle ap ja jätä nuo tietyt kommentit omaan arvoonsa
kun uutisoitiin tapaus, jossa isä jätti vauvan autoon nukkumaan siksi aikaa, kun kävi lottoamassa. No, autopa vain vohkittiin sillä aikaa ja lapsi siinä samalla. Miksi hitossa kukaan ottaa lapsensa kanssa täysin tarpeettoman riskin, olkoonkin, että riski on pieni?
Helpommallahan vanhemmat varmaan kauppareissustaan tuolla tavoin selviävät, mutta lohduttaako se enää silloin, kun vahinko tapahtuu?
16
kun on kaksi ihmistä. toinen jonottaa lihatiskillä, toinen hakee sillä aikaa muuta. toinen hakee leivät, toinen maidot.... oikeasti, kantsii kokeilla!
aloitus oli provoisoiva, mutta mielipiteeni on silti sama.
vaan on asuttava, mutta autossahan ei ole mikään pakko vauvaansa nukuttaa.
Sietäisit ap hävetä tekemisiäsi.
olisipa mielenkiintoista nähdä miten meidän autoon murtaudutaan :) sitähän sopisi yrittää. murtohälytin voisi moikata iloisesti.
Vaikka nyt itkuhälytin olisikin. Ja miksi lähdit päiväuniaikaan, eikös se nyt ole ihan perusjuttu, että kauppa-asiat hoidetaan silloin, kun ei ole uniaika?