Siis VOIKO nykyaikana tililtä toiselle siirretty raha "kadota"
Kommentit (16)
Ei välttämättä mene läpi lainkaan. Silloin pankki kyllä palauttaa rahan tilillesi, mutta pienellä viiveellä.
Voit myös soittaa pankkiisi ja kysyä sieltä.
silloin raha jää pankkiin. En tiedä kuinka hyvin ne kohdetaa niitä.
Rahat kyllä tililtä lähtee.
tiliotteen. ap
tai ainakaan sen ei sitä tarvitse sulle näyttää, eli pankin kautta hoidat, hönö!
Otathan huomioon sen että eripankkien välillä siirto voi kestää kolmekin ARKIpäivää.
Jos siitä huolimatta saaja ei ole saanut rahansa ota yhteyttä pankkiin ja pyydä selvittämään. Varmista ensin omalta tililtäsi että tilinumeron on oikein.
sinä et pysty pankista utelemaan hänen tilinsiirtonsa kohtaloa.
Ja vastaus alkup. kysymykseen: Ei, rahat eivät voi vaan "kadota" jonnekin. Pankki kyllä tietää, mihin ne ovat menneet.
ps. maksajan tiliotteella pitäisi näkyä tilinro, jonne hän on rahat siirtänyt. Pyydä tarkistamaan, onko tilinro edes oikein..
Tai siis pitäisi olla ...
maksutositteen, jossa näkyy arkistotunnus.
Sen tunnuksen kanssa soitat ko. pankkiin ja kysyt sieltä jatkoja.
Niin ja sille aiemmalle. Ei ne rahat "jää" pankkiin. Kyllä ne palautetaan maksajalle, mutta viivettä voi olla. Ne rahat menevät pankin selvitystilille ja on ihan pankkikohtaista kuinka ripeästi sieltä ne käsitellään. Oletan kuitenkin että päivittäin jotain tekevät niille.
nehön on voinut jo joku tyhjätasku käyttää?
nehön on voinut jo joku tyhjätasku käyttää?
laitoin hiljattain maksun Sampopankin kautta eräälle ihmiselle, meni viikon päivät eikä maksua näkynyt. Soittelin pankkiinkin ja vastaanottajan pankkiin, minun pankissa näkyi maksu lähteneenä (oli tilinumeort, arkistoviitteet ja kaikki ok), vastaanottajalla ei näkynyt. Sitten se yhtäkkiä vaan ilmestyi vastaanottajan tilille. Ties missä oli seisonut.
Ennen pankki on voinut tuosta vain ottaa väärälle tilille menneet rahat pois ja siirtä oikealle tilille. Eli jos on käynyt niin, että joku on maksaessaan laittanut tilinumeron vahongossa väärin. Jos näin on käynyt, on kannattanuy käyttää oikean vastaanottajan oikeaa nimeä, joka helpottaa selvittelyä.
Mutta nyt siirtyessämme SEPA-maksuihin, väärän siirron kumoaminen ei olekaan näin helppoa. Eli nyt pankin pitää ottaa yhteyttä tilin omistajaan, ja pyytää tätä maksamaan ko. rahat oikealle tilille/pankin tilille.
SEPA-maksujen myötä tämä siis hankaloituu huomattavasti.
laitoin hiljattain maksun Sampopankin kautta eräälle ihmiselle, meni viikon päivät eikä maksua näkynyt. Soittelin pankkiinkin ja vastaanottajan pankkiin, minun pankissa näkyi maksu lähteneenä (oli tilinumeort, arkistoviitteet ja kaikki ok), vastaanottajalla ei näkynyt. Sitten se yhtäkkiä vaan ilmestyi vastaanottajan tilille. Ties missä oli seisonut.
Niinhän pankit tekee.
Maksoitko nettiostoksen etukäteen myyjän tilille ja myyjä ilmoittaa ettei ole tullut perille?
Oliko tilinumero varmasti oikein?