Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1v 2kk koira, eikä vieläkään mitään tuhoja! =)

Vierailija
10.02.2011 |

Olemme siis onnistuneet välttämään kaikki koiran tekemät tuhot! Olemme siis kai onnistuneet kasvattamaan tasapainoisen koiran!? Huvittaa kun muut pentujen omistajat kauhistelevat koiriensa tekemiä tuhoja ja kyselevät mitä meillä on tuhotta ja voin hyvällä omatunnolla kertoa ettei mitään ole tapahtunut!



IHANA koira meillä!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koira täytti juuri 9 v.

Rotuvalintakin vaikuttaa asiaan.

Vierailija
2/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonka koulutus tosin on yleisesti ottaen helppoa. Kuitenkin olen kuullut monilta saman rodun omistajilta kammottavista tuhoista, on mennyt seinää, lattiaa, auton takakonttia, huonekaluista nyt puhumattakaan! Kasvattajakin varoitteli tulevista tuhoista eikä ollut uskoa korviaan kun kerroin koiran ollessa n. 7 kk ettei ole mitään tuhonnut... totesi vaan tuhojen olevan edessä!



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joista yksikään ei ole tuhonnut mitään. En kuitenkaan usko, että kyse on ihan pelkästä kasvatuksestakaan, varmasti koirilla on eroja. Ja rodulla tietysti myös merkitystä, ja yksin olon ajalla jne..



Meillä kyllä kaksi vapaana elävää jättikania tuhoaa senkin edestä:)

Vierailija
4/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yksikään ei ole sellainen että olisi tuhoja tehnyt. Paitsi yksi koira repi ison pehmonallen sisukset ulos.



Sen sai korjattua, enkä pidä sitä kauheana tuhoamisena.



Usein saa kuulla miten koiranpennut tuhoaa paikkoja. Mutta ei se mun mielestä johdu kouluttamattomuudesta.



Meille vaan sattunut koiria, jotka ei ole kiinnostuneita kengistä, sohvista, seinistä yms.



Meillä ollut neljä koiraa ja siskolla pari, eikä kukaan tehnyt tuhoja. On ollut puhdasrotuisia sekä sekarotuisia.

Vierailija
5/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei mitään tuhoja ole tullut :)

Vierailija
6/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on jyrsinyt vain pari kynää ja pari huulirasvaa. Vähällä ollaan mekin päästy :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on tällä hetkellä 5 isoa koiraa, joista 1 on pentuna jättänyt huushollin kokonaan rauhaan. Tosin mitään jättituhoja ei ole koskaan ollut, kun pääsääntöisesti koirat on yöt sisällä, päivät ulkona ja olkkari on kielletty alue.



Tutun koira repi niiden sohvakaluston ja järsi eteisen betoniseinien kulmat. Lisäksi se ei oppinut koskaan kuivaksi, vaan pissasi sisälle. Se lopetettiin vuoden ikäisenä, siitä löytyi diapetes. En tiedä, oliko sairaus yhteydessä käytökseen.

Vierailija
8/8 |
10.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen 7v ja toinen 15-vuotias. Ainoa tuho ollut yksi tuhottu puukenkä, sekin 14 vuotta sitten.



Ollut hyvä onni :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yhdeksän