sokerirasituskokeesta
Moi! Mulla oli sokerirasituskokeessa sokerin paastoarvo kymmenyksen yli :( Täytyy ruveta skarppaamaan syömisiä. Kertokaa kokemuksia kohtalotoverit, miten raskautenne on edennyt, oliko syntyvä lapsi normaalipainoinen, miten odotusaikanne ja synnytyksenne meni, tuliko jotain ongelmia lisää viikkojen kuluessa....
Kommentit (5)
Onpa lohduttavaa ja helpottavaa kuulla. En ala sitten vielä keräämään suurenpaa paniikkia itseeni...
mittailla piti, ja loppuraskauksissa mun on pitänyt olla tosi tarkka syömisissä. Tylsäähän se toki oli, kun oli muutenkin huono olo eikä sit edes saanu suklaata syödä (tai liki mitään muutakaan muutoin kuin ihan puhtaasti ruoka-aikaan, esim. ylimääräiset hedelmät oli ei-ei). Silti oli kiva, ettei kiloja tullut lainkaan, päinvastoin oma paino tippui. Olin alkuraskaudessa lievästi ylipainon puolella.
Synnytykset on menneet erinomaisesti, lapset olleet kumpikin 3560g ja 50cm. Toisella lapsella oli vähän matalia sokeriarvoja syntymän jälkeen, mutta hoituivat lisäruoalla. Hyvät lapset tuli.
Ei ollut ikinä virtsassa. Hyvin meni raskaudet ja lapset on olleet laihoja syntyessään. Esikoinen 51cm ja 3300g painava. Toka suunnilleen saman verran. Ovat jo kouluikäisisä ja olen käynyt parin vuoden välein paastoverensokerin mitauttamassa ja normaali on ollut.
Minulla oli ihan sama, eli just ja just rajan yli!
Raskaus meni silti todella hyvin, erinomaisen hyvin itseasiassa (parhaiten mitä kaveripiiristäni on mennyt). Voin loppuun asti tosi hyvin kaikin puolin.
Lapsi oli hiukka yli 3kg:a eli tosi hyvän kokoinen hänkin! Monet kaverini ovat synnyttäneet isompia, vaikka heillä ei sokerihäikkiä olekaan ollut.
Ongelmia ei siis tullut lisää, enkä ruokavaliotakaan muuttanut juuri mitenkään.
Synnytyksestä on nyt muutama vuosi ja sokeria seurataaan edelleen, koska tuo arvo meni yli. Mutta toistaiseksi kaikki hyvin!