Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minne lomalle vauvan kanssa?

Vierailija
09.02.2011 |

Olisiko teillä ehdottaa kivoja lomakohteita pienen vauvan kanssa.



Ajatuksena olisi lähteä johonkin välimeren lomakohteeseen keväällä miehen ja silloin puolivuotiaan pojan kanssa. Nyt mietitään, että mikä olisi sellainen kohde, jossa olisi aikuisille nähtävää, mutta jossa pystyisi hyvin liikkumaan lastenvaunujen kanssa (ei siis mukulakivikatuja eikä suuria korkeuseroja).



Tällä hetkellä esim. Kreetan Rethymnon olisi harkinnassa. Onko teillä ideoita, minne kannattaisi mennä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kokemusta Kreetan Hania, Turkin Side, Kyproksen Limassol, kaikkia voin suositella.



Kannattaa katsoa matkaoppaista, suositellaanko kohdetta liikuntavammaisille. Tuolloin liikkuminen rattaiden kanssa on myös helppoa.



Paikallisbusseihin rattaat pitää kasata ja omia soseita/puurojauheita (jos syö jo) kannattaa ottaa mukaan lähes kaikissa Välimeren kohteissa.



Vierailija
2/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikäli teitä itseä kiinnostaa. Vauvan kanssa onnistuu vielä, jos vauva viihtyy hyvin vaunuissa tai kantorepussa. Sitten päiväkoti-iässä pitäisi löytyä jo lasta kiinnostavaa tekemistäkin, joka ainakin meillä on ollut pitkälti uinti ja ulkona leikkiminen. Kouluiässä alkaa sitten nähtävyydetkin kiinnostaa tai ainakin kärsivällisyys riittää myös niihin museokäynteihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellaiseen missä olisi sitten vähän isomman lapsen kannalta hankala reissata. Vauva meni liinassa (vuorotellen minulla, vuorotellen miehellä) vaivattomasti, vaunuja käytettiin aniharvoin.



Pari-kolmevuotiaan kanssa onkin sitten jo hankalampaa löytää kohteita.

Vierailija
4/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse voisin lähteä kaupunkilomallekin, mutta mies ei niistä hirveesti perusta. Toisaalta jos miettis jotain vähän pienempää kaupunkia, itseä voisi kiinnostaa vaikka Dubrovnik. Onko joku ollut siellä vauvan kanssa?



Meillä on Manducan kantoreppu, jossa poika tykkää olla, että sinänsä kyllä vaunut ei ole välttämättömät. Tosin ajattelin, että jos pysähtyy esim. syömään, niin olisi näppärämpi, jos vauva olisi vaunuissa..

Vierailija
5/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lissabon

Nizza

Barcelona

Ateena

Vierailija
6/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä puolen olisi myös vaikkapa Biarriz.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siellä kyllä juuri mitään nähtävää ollut. Meressä kovat aallot, lapset ei uineet siellä ollenkaan. Vanha kaupunki ihan kiva ja linnoitus, eipä sitten muuta. Ja paikallinen ruokakin oli pettymys. Hintataso aika korkea

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi seitsemän