irtisanoisitko itsesi kokopäivätyöstä osapäivätyön takia?
eli olisit ollut 12vuotta samassa firmassa,ja sinulla kokopäivätyö,jossa et viihdy.... irtisanoisitko itsesi siirtyäksesi toiseen firmaan osapäiväiseksi?
jos niin miksi?
jos et, niin miksi?
Kommentit (8)
ihan siitä, miten paljon siinä osa-aikatyössä olisi tunteja. Sen verran arvostan rahaakin, että ihan pienellä palkalla en vaihtais. Siis pienillä tunneilla. Osa-aikatyö kun voi olla vaikka yksi vuoro kuukaudessa tai toisaalta käytännössä täyttä päivää.
niin irtisanoutuisin. Eläisin sitten vaatimattomammin. Jos ei viihdy työssään, menee koko elämä päin seiniä. Energiaa kuluu hukkaan. Itse en viihdy nyt. Voisin aivan hyviä elää osa-aikatöilläkin. Jos sellaisia löytyisi jostain.
niin irtisanoutuisin. Eläisin sitten vaatimattomammin. Jos ei viihdy työssään, menee koko elämä päin seiniä. Energiaa kuluu hukkaan. Itse en viihdy nyt. Voisin aivan hyviä elää osa-aikatöilläkin. Jos sellaisia löytyisi jostain.
Ennen tein 10-12h päivää 100%:na kamalissa olosuhteissa ja huonolla palkalla.
Vaihdoin 50% työhön ja teen 4h-joskus harvoin 8h päivässä muutaman viikossa..
Perhe-elämä kukoistaa ja kun peruspalkka parempi uudessa työssäni ei rahapuolikaan harmita.
olisin halunnut jäädä osittaiselle hoitovapaalle, mikä ei nyt sitten onnistukaan.
En halua alle kaksi vuotiaalle 10h hoitopäiviä, joten vaihtoehdoksi jää sanoa itsensä irti.
Toki hirvittää luopua vakituisesta hommasta ja alkaa etsiä osa-aikaista, mutta en näe tilanteelle vaihtoehtoa.
10h päivä tarhassa on yksinkertaisesti liikaa.
Oman ja läheisteni hyvinvoinnin takia irtisanoutuisin välittömästi, jos osapäivätyötä olisi tarjolla.
Elämää ei kannata tuhlata epäviihdykkeellisiin töihin.